Controlor de Risc

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Misiune:

• Evalueaza riscul de contrapartida pentru facilitatile la care estre necesara interventia controlorului de risc.
• Monitorizeaza permanent evolutia portofoliului de credite si a altor angajamente ale clientelei Non Retail si Retail, inclusiv a celor problema si neperformante si depistarea din timp a semnalelor negative cu impact asupra calitatii portofoliului de angajamente al bancii in vederea diminuarii posibilelor pierderi.
• Contribuie la punerea in aplicare a politicii de risc.

CERINTE

Studii:

- Studii superioare economice finalizate - de preferat Finante - Banci;
- Master in Stiinte Economice;
- Cunoasterea limbilor straine: Engleza - avansat/ Francez - contituie un avantaj;
- CFA/ ACCA - in curs sau finalizate - constituie un avantaj;

Experienta si competente:

- Minim 3 ani experienta in analiza risc si/sau activitate de non-retail;
- Cunostinte solide de analiza financiara (atat pentru companii cat si pentru autoritati publice);
- Cunostinte speciffice in aria de analiza pentru proiecte imobiliare;
- Cunoasterea legislatiei in vigoare;
- Abilitati analitice;
- Capacitate de identificare a eventualelor riscuri aparute in cazul unei cereri de creditare;
- Abilitate de exprimare clara a ideilor;
- Pro-activ in rezolvarea problemelor;
- Persoana organizata si capabila de atingerea scoputrilor propuse prin respectarea deadline-urilor trasate;

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea unei cariere in domeniul bancar
Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.