CONTROLOR DE GESTIUNE

Eneria SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizează raportarea cifrelor contabile lunare realizate și ale cifrelor rezultate din procesele de bugetare ale companiei în vederea consolidării la nivel de grup.
- Întocmește, pregătește și transmite rapoartele interne de management pe activități (Comercial, Vânzări,Tehnic etc).
- Asigură acuratețea înregistrărilor contabile prin verificări și reconcilieri ale datelor pe activități și centre de cost.
- Pregătește reconcilieri între rapoartele contabile standard și rapoartele de management/gestiune.
- Efectuează calcule și înregistrări extra-contabile în aplicația de contabilitate, necesare raportărilor de gestiune.
- Participă activ la procesul de bugetare anuală și previzionare periodică: pregătire fișiere de lucru, transmitere informații către responsabilii de bugete, centralizarea datelor și emiterea sumarelor de lucru.
- Realizează analiza variațiilor actual față de planificarea periodică și identifică factori cheie care au condus la aceste variații pozitive sau negative.
- Completează și transmite săptămânal tabloul de trezorerie: încasări, plăți zilnice, disponibilități bancare, previziuni săptămânale și lunare.
- Întocmește, pregătește și transmite săptămânal raportul privind situația creanțelor de încasat pe scadențe și păstrează legătura cu departamentele operaționale privind recuperarea sumelor cu scadența depășită.
- Propune norme și proceduri privind înregistrările și procesele de lucru din activitatea de Control de gestiune.

CERINTE

- Studii superioare cu profil economic.
- Minimum 5 ani experiență în control financiar.
- Cunoștințe solide de contabilitate și analiză financiară.
- Cunoștințe de legislație financiar-contabilă.
- Bune cunoștințe de operare PC: Excel – nivel avansat, Word, PowerPoint.
- Bune cunoștințe de limba engleză; cunoștințele de limba franceză reprezintă un avantaj.
- Experiența de lucru în Cognos/TM1 reprezintă un avantaj.

PROFIL CANDIDAT
- Spirit analitic, rigurozitate, adaptabilitate
- « Curiozitate » profesională, dorința de a descoperi motivația din spatele cifrelor
- Atitudine „can-do”
- Rezistență la stres, capabil să respecte dead-line-uri
- Spirit practic

DEALER AUTORIZAT DIN 1992 IN ROMANIA AL MOTOARELOR SI GRUPURILOR ELECTROGENE CATERPILLAR. COMPANIE CU CAPITAL INTEGRAL STRAIN.