Contabila

headwaypersonal srl

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura respectarea dispozitiilor- legale referitoare la intocmirea documentelor specifice activitatii financiar contabile;
- Respecta planul de conturi in vigoare cu particularizarile convenite de companie privind detalierea veniturilor si cheltuielilor pe centrele de cost stabilite;
- intocmeste registrul de casa zilnic respectand procedura de intocmire a registrului;
- inregistreaza / verifica registrul de casa, deconturile;
- Stabileste si inregistreaza provizioanele;
- inregistreaza / verifica extrasele bancare;
- tine evidenta de gestiune a mijloacelor fixe si a imobilizarilor necorporale atat in moneda locala cat si in EURO;
- Verifica si intocmeste facturi catre clienti pe baza rapoartelor primite de la responsabilii de contracte;
- Reconciliaza la sfarsitul lunii evidenta contabila cu documente justificative;
- Participa la inventarele anuale ale companiei din partea departamentului contabil pentru asigurarea desfasurarii riguroase a inventarierii;
- Analiza documente in vederea incadrarii optime si a recupararii de TVA, calcul taxe, impozite, declaratii .. etc;
- Actualizeaza in permanenta modificarile legislative aparute in cadrul programului de salarizare;
- Urmareste scadentele pentru furnizori si clienti;
- intocmeste statele de plata si asigura inregistrarea acestora, intocmeste fluturasii de salarii;
- Asigura completarea si transmiterea formalitatilor necesare catre banca pentru intocmirea cardurilor de salarii;
- Gestioneaza corect situatia conturilor de carduri;
- intocmeste lunar situatia pentru plata drepturilor salariale si o transmite corect si la timp departamentului contabilitate pentru a face viramentele;
- tine legatura cu banca in cazul plecarii unui salariat pentru reglarea creditelor aferente cardului de salarii;
- intocmeste rapoartele lunare standard cu privire la costurile de personal;
- intocmeste si depune declaratiile lunare catre institutiile de stat;
- Transmite periodic REVISAL-ul companiei din aplicatia de salarizare;
- Realizeaza si depune anual fisele fiscale;
- Respecta Regulamentul Intern si Contractul Colectiv de Munca;
- Arhivarea situatiilor contabile;

CERINTE

- Studii superioare cu profil economic/contabil, sau cursuri de specialitate;
- Minim 2-3 ani pe o pozitie similara;
- Cunoasterea legislatiei in domeniu;
- Cunostinte: Microsoft Office, Navision, Winmentor, Sun Systems sau Charisma Enterprise, CIEL, etc.;
- Persoana flexibila, usor adaptabila;
- Responsabilitate si exigenta fata de munca depusa;
- Obligatoriu: cunostinte limba germana – nivel avansat

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial motivant;
- Mediu de lucru placut;

headwaypersonal srl este este o intreprindere dinamica si inovativa de prestatie a personalului.

Ca intreprindere specializata la transmisie de forta de munca, noi suntem parteneri a mai multor intreprinderi industriale germani si austrieci.