Contabil Senior (Taxe)

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principalele sarcini si responsabilitatii:

Participa la indeplinirea obiectivelor si a nivelului de calitate a serviciilor in echipa sa.
Responsabil pentru inregistrarea contabila a urmatoarelor categorii de tranzactii:
- inregistrarea taxelor
- implicare in procesul de analiza si calcul la timp si in mod corect a taxelor, pregatirea si transmiterea declaratiilor de taxe catre autoritati si plata acestora;
Alte inregistari contabile referitoare la:
- stocuri
- operatiuni de incasari si plati prin banca si prin casierie
- operatiuni inter-company
- instrumente financiare
- capitaluri si rezerve
- provizioane pentru riscuri si cheltuieli
- inchiderea conturilor.
Respectarea urmatoarelor reguli si reglementari: Codul Fiscal, Normele Metodologice de aplicare a Codului Fiscal, Codul de Procedura Fiscala, Reglementarile Contabile romane, legea comerciala, regulile OCDE, Tratatele privind Taxarea Dubla, principiile din cadrul companiei.

CERINTE

Principalele cerinte:

- Diploma studii universitare in Contabilitate, Control sau alte studii in domeniul financiar.
- 1-3 ani experienta in contabilitate.
- Cunostinte in domeniul standardelor contabile (IFRS/IAS).
- Experienta in domeniul taxelor (calcul si analiza, completare declaratii, proceduri de optimizare, etc).
- Cunostinte despre procesele in domeniul Contabilitate Carte Mare
- Buna cunoa?tere a legislatiei si reglementarilor in domeniul taxelor.
- Cunostintele de operare in SAP FI reprezinta un avantaj. Abilitati de utilizare a MS Office.
- Cunostinte de baza de limba Engleza (scris si vorbit).
- Capacitatea de analiza si comunicare. Capacitatea de organizare si planificare.
- Adaptabilitate si flexibilitate. Abordare practica a muncii, spirit de echipa.

BENEFICII OFERITE

- Un mediu de lucru profesional intr-o organizatie moderna de contabilitate;
- Echipe profesioniste si un mediu de lucru motivant;
- Dezvoltare continua, programe de pregatire si invatatarea celor mai bune practici in contabilitate;
- Sarcini, responsabilitati provocatoare si motivante, oportunitati interesante de dezvoltare a carierei.

Companie multinationala, lider de piata in domeniul sau de activitate.