Contabil senior plati furnizori si taxe

STAR FOODS

Job expirat

RESPONSABILITATI

Raportand Contabilului Sef, candidatul selectat se va ocupa in principal de inregistrarea si verificarea inregistrarilor operationale a furnizorilor in sistem RAS si GAAP, calculul si inregistrarea impozitelor si taxelor aplicabile ariei de business.
Responsabilitati:
Inregistrarea in contabilitate a tranzactiilor cu furnizorii;
Intocmirea periodica a rapoartelor legate de datoriile si creantele scadente, pe masura ce este necesar; urmarirea evidentei relatiilor financiare cu partenerii companiei;
Intocmirea rapoartelor lunare asupra cheltuielilor si verificarea datelor in conformitate cu cele din sistem;
Calcularea si inregistrarea in contabilitate a obligatiilor fiscale, completarea registrelor fiscale.
Intocmirea declaratiilor periodice privind taxele si impozitele si depunerea lor in timp la autoritatile statului.
Intocmirea rapoartelor de inchidere de luna in sistem RAS;
Participarea la stabilirea tratamentelor contabile in RAS si GAAP, legate de furnizori;
Oferirea de sprijin in implementarea si dezvoltarea procedurilor financiare existente si viitoare;
Pregatirea de analize si rapoarte cerute de managementul companiei in ceea ce priveste furnizorii, si altele, la cerere.

CERINTE

Studii superioare de specialitate;
Minim 1 an experienta intr-o pozitie similara, de preferat intr-o companie multinationala;
Foarte buna cunoastere a principiilor contabile;
Abilitati de comunicare; flexibilitate, gandire pozitiva, spirit de initiativa;
Bune abilitati de analiza si organizatorice;
Focalizare pe rezultate si pe rezolvarea problemelor;
Respect pentru termene limita, regulamente si proceduri.
Cunostinte de limba engleza nivel mediu;
Cunostinte de utilizare calculator: Word, Excel, (SCALA constituie un avantaj) .

Star Foods este lider pe piata interna a snacks-urilor din Romania, fiind o marca bine cunoascuta in randul consumatorilor. Portofoliul de produse ale companiei este diversificat si foarte apreciat de consumatori. In plus Star Foods dispune de o fabrica bine amplasata si dotata cu toate facilitatile necesare; sistemul de distributie este foarte bine pus la punct.

Produsele Star Fods imbogatesc gama produselor PepsiCo din noiembrie 2004 cand compania a fost achizitionata de compania multinationala Pepsico International.