Contabil Senior Furnizori

UPC Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obtine la timp documentele necesare inregistrarii datoriei catre furnizori/creditori, verifica corectitudinea intocmirii si aprobarii lor din punct de vedere al legii contabilitatii, al codului fiscal si al procedurilor interne ale companiei
Inregistreaza si documenteaza corect si la timp operatiunile din conturile de creditori (inclusiv alte companii din grup)
Efectueaza reconcilierea lunara a soldurilor conturilor de creditori si furnizori atribuiti, asigura plata acestora la scadenta
Prelucreaza si inregistreaza corect estimarile de programe (altele decat cele de intercompany), inregistreaza facturile de programe primite la timp si fara erori, storneaza estimarile in conformitate cu facturile primite
Intocmeste lunar raportul pentru analiza variatiilor la nivel de programe
Obtine documente si inregistreaza corect si la timp datoriile catre furnizorii externi; verifica lunar acuratetea soldurilor furnizorilor extreni avand in vedere impozitele cu retinere la sursa, diferente de curs valutar
Asigura inregistrarea cu regularitate a estimarilor de costuri pe aria alocata, corecta documentare, aprobare si arhivare a rapoartelor privind costurile estimate; ofera informatii privitoare la variatia acestor costuri
Asistă superiorul direct în stabilirea tratamentelor contabile cu privire la operaţiunile cu furnizori/creditori în sistemele RAS şi GAAP
Întocmeşte periodic rapoarte referitoare la soldurile conturilor de furnizori si la componenta acestora, analizeaza lunar variatia costurilor pe conturile de cheltuieli atribuite
Ofera sprijin superiorului in intocmirea si mentinerea in actualitate a procedurilor interne cu privire la operatiunile din conturile de furnizori
Ofera suport in desfasurarea activitatiilor de audit intren si extern, a controalelor efectuate de autoritati fiscale, ale administratiilor locale etc. cu privire la operatiunile din conturile de furnizori
Intocmeste rapoartele de închidere de lună în sistemele RAS şi GAAP, transmiţându-le corect, complet şi la timp
Intocmeste analizele şi rapoartele de management cu privire la operaţiunile cu furnizori si creditori, ori de câte ori este nevoie
Ofera suport in crearea şi revizuirea permanenta a politicilor şi procedurile referitoare la operatiunile cu furnizori
Oferă suport managementului cu orice alte informaţii suplimentare, ori de câte ori este nevoie
Asigură arhivarea cu regularitate a documentelor şi documentarea tuturor operaţiunilor conform legii şi procedurilor companiei

CERINTE

Cunoştinte foarte bune teoretice şi practice în domeniul contabilităţii RAS
Cunoaşterea limbii engleze – nivel mediu
Foarte bune abilităţi de lucru cu calculatorul: Oracle, Word, Excel, PowerPoint
Abilităţi foarte bune de lider
Abilităţi de comunicare; flexibilitate, deschidere la sugestii, gândire pozitivă
Bună organizare, precizie, atentie la detalii
Integritate şi dedicare; deschidere şi onestitate
Spirit de iniţiativă, proactivitate; dorinţă de perfecţionare continuă
Orientare către rezultate; eficienţă; rezolvarea problemelor şi depăşirea obstacolelor ce apar
Nivel ridicat de atenţie şi concentrare, abilităţi multiple
Interes pentru maxima satisfacţie a clienţilor interni şi externi

UPC România este una dintre cele mai mari companii de comunicaţii prin cablu din ţara noastră, oferind servicii de televiziune prin cablu şi prin satelit, internet de mare viteză şi telefonie fixă digitală. Reţelele UPC România deservesc, în acest moment, peste 1.156.000 de clienţi în 200 oraşe. Potrivit viziunii companiei, această lume fascinantă în care trăim, dar deseori complexă, trebuie să fie accesibilă tuturor. Cei 10.000 de angajaţi UPC din Europa dau viaţă viziunii companiei prin simplitatea şi căldura umană care se regăsesc în fiecare din acţiunile lor. UPC România este afiliată la Liberty Global, Inc. (www.upc.ro)

Liberty Global, Inc. este liderul industriei mondiale de comunicaţii prin cablu oferind servicii avansate de video, voce şi internet în bandă largă, pentru a-şi conecta clienţii la lumea informaţiei, a comunicării şi a divertismentului. LGI oferă servicii de înaltă calitate, către aproximativ 18 milioane de clienţi din 14 ţări în principal în Europa, Chile şi Australia. (www.lgi.com)