Contabil Senior

APT RESOURCES & SERVICES

Job expirat

RESPONSABILITATI

Se va tine evidenta contabila in totalitate inclusiv intocmire de balante, bilant, raport de gestiune semestriala, respectiv:

1. INREGISTRAREA EXTRASELOR DE CONT CURENT SI CARD in diverse monede.

2. IMPORT MARFA:
a.-EUROPA (intracomunitare);
b.-CHINA;
c.-EMIRATELE ARABE UNITE.

3. INTOCMIREA DECLARATIILOR SI ORDINELOR DE PLATA AFERENTE A URMATOARELOR DECLARATII:
a) -Intrastat- lunar;
b) -Declaratia de mediu (AFM) –lunar;
c) -Declaratia 390 -achizitii / livrari intracomunitare -trimestrial;
d) -Declaratia 394-privind livrarile de bunuri pe teritoriul national – semestrial;
e) -Declaratia 300 –Decont TVA –lunar;
f) -Declaratia 101-SECT5. privind impozitul pe profit al persoanelor juridice, impozitul pe dobinzi –trimestrial sau ori de cite ori este necesar;
g) -Declaratia 102-JUD ILFOV privind impozitele pe salarii –lunar;
h) -Declaratia 103- accize (Declaratia 120 (010) –privind accizele)
i) –Declaratia 205-privind retinerea impozitului la persoane fizice.

4. SALARII
Inregistrarea salariilor si a obligatiilor salariale precum si intocmirea dispozitiilor de plata aferente.

5. EXPORT:
-inregistrarea exporturilor;
-intocmirea si emiterea facturilor de comision;
-urmarirea incasarii de la parteneri externi a c/valorii marfii exportate;
prin informare scrisa cu data scadenta;
-intocmirea ordinului de plata, dupa retinerea c/valorii comisionului, catre furnizor.

6. COMPENSARI:
Emiterea / inregistrarea compensarilor cu toate unitatile cu care se colaboreaza furnizori sau clienti) in termenul legal de 30 de zile.

7. INACASARI CLIENTI:
-Intregistrarea incasarilor de la clienti cu punctarea facturilor.
-Intocmirea fiselor scadente iar acolo unde se constata intirzieri la plata se intocmesc adrese catre departamentele financiare cu sumele restante in vederea incasarii lor.
-Intocmirea cash flow-ului.

8. AMORTIZARE:
-Inregistrarea lunara si informarea prin note contabile semnate de catre Administrator a amortizarii mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar.

9. CREDITE:
-a) EXTERNE:-inregistrarea in contabilitate;
-calculul dobinzilor aferente lunar si informare scrisa partener.
-b) INTERNE BANCARE:
-inregistrarea in contabilitate si informarea lunara asupra scadentei.
-c) INTERNE PERSONALE:
-inregistrarea in contabilitate si prezentarea lunara a situatiei (dobanzilor);
-intocmirea OP pentru virarea dobanzii si impozitului pe dobanda aferent.

10. CASA IN LEI:
Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor prin casa si tiparirea registrului de casa.

11. FACTURI FURNIZORI DIVERSI:
-Inregistrarea facturilor de la diversi furnizori.
-Prezentarea unui grafic de plati saptaminale si intocmirea ordinelor de plata aferente.

12. INREGISTRAREA DECONTURILOR AFERENTE DEPLASARILOR INTERNE SI EXTERE si intocmirea formalitatilor de ridicare a sumelor in valuta din banca pentru deplasare.

13. IMPOZITE SI TAXE PENTRU CLADIRI, TERENURI SI MIJLOACE AUTO
Tinerea evidentei impozitelor si taxelor datorate adiministratiilor financiare pentru cladiri, terenuri si mijloacele auto.
Se vor face demersurile necesare in vederea achitarii in termen pentru a fi evitate penalizarile.

14. CONTRACTE SPONSORIZARE
Tinerea evidentei pentru contractele de sponsorizare si achitarea ratelor in termen.

15. RELATIA CU ADMINISTRATIA FINANCIARA SECT 5, ILFOV, SI CU DIRECTIILE DE TAXE SI IMPOZITE.
-Se vor depune intotdeauna in termenele legale declaratiile intocmite

CERINTE

Candidatul trebuie sa indeplinesca urmatoarele cerinte:
a. atestat de semnatura contabila CECAR;
b. trebuie sa fie bun cunoscator al programului Wizcount versiunea Windows;

APT Resources & Services recruteaza Contabil pentru compania ArcoRom.
Arcorom S.R.L., a fost fondata in 1994 in Bucuresti si este o companie recunoscuta pe plan local pentru promptitudinea si amabilitatea personalului nostru.

Firma noastra comercializeaza o gama larga de: seturi de masa, cani, pahare, tacamuri din portelan, ceramica, arcopal si sticla. Compania noastra are o bogata experienta pe piata din Romania

Noi verificam constant daca produsele si serviciile oferite aduc satisfactii beneficiarilor, daca sunt perfect adaptate profilului acestora, daca raspund fidel cerintelor si asteptarilor lor. In compania Arcorom S.R.L. se pune foarte mult accent pe cresterea constanta a nivelului de pregatire teoretica si practica a tuturor angajatilor.