Contabil Senior

International Service Group Personnel Management SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Verifica intocmirea documentelor primare conform legislatiei in vigoare si solicita corectarea acestora acolo unde este cazul;
- Asigura relatia cu clientul (solicitarea si primirea documentelor primare si centralizatoare ale clientului, solicitarea si primirea documentelor lipsa in cazul in care acest lucru nu a fost facut de catre contabilul responsabil cu contabilitatea primara, anuntarea intocmirii deconturilor si a ordinelor de plata in timp util etc.);
- Efectueaza contabilitatea financiara pe baza contabilitatii primare, inclusiv calcularea impozitelor si taxelor, cu respectarea prevederilor legale in domeniul financiar – contabil si fiscal;
- Intocmeste registrele contabile obligatorii;
- Intocmeste raportarile financiare anuale si raportarile contabile semestriale, cu respectarea programarii efectuate la nivelul Departamentului de contabilitate;
- Efectueaza in termenele convenite cu clientul lucrarile suplimentare fata de lucrarile curente si preda documentatia aferenta obtinuta prin prelucrarea informatiilor financiar – contabile sau obtinute de la institutia de stat acolo unde este cazul, lucrari care se efectueaza numai cu comunicarea si acceptarea prealabila a tarifului de catre client;
- Participarea la controalele pe probleme financiar – contabile efectuate de reprezentanti ai institutiilor de stat abilitate;
- Finalizeaza lucrarile financiar – contabile in termen util, astfel incat contabilul responsabil cu arhivarea documentelor sa poata intocmi dosarele contabile pana cel tarziu in ultima zi calendaristica a lunii in curs;
- Informeaza clientul despre obligativitatea efectuarii unor demersuri la diverse institutii de stat, ce nu sunt negociate prin contractele cu firma angajatoare, dar care au legatura cu lucrarile de contabilitate (inregistrarea punctelor de lucru, achizitia registrului unic de control etc).

CERINTE

- Cunostinte operare PC Nivel: mediu-avansat - Programe speciale de contabilitate
- Limba engleza nivel mediu - avansat
- Limba Germana ¿ constituie un avantaj
- Cunostinte de contabilitate, financiare, fiscalitate, tehnica de calcul
- Abilitati sociale si de comunicare;
- Adaptarea rapida la noile programe soft (programe utilizate in desfasurarea activitatii);
- Abilitatea de a lucra in conditii de stres si program prelungit;
- Comunicare: capacitatea de a lucra cooperant si corect cu ceilalti, la toate nivelurile, din interiorul sau exteriorul companiei;
- Practicarea unui stil deschis de comunicare, atât prin acordarea cât si prin acceptarea unui feedback constructiv;
- Orientare c¿tre client (intern sau extern): capacitatea de percepere si întelegere a nevoilor clientului, tact, abilitatea de alegere a unui stil de relationare profesional adecvat persoanei cu care comunic¿;
- Organizare: îsi stabileste bine priorit¿tile, se încadreaz¿ în timp cu realizarea sarcinilor, este orientat spre precizie.
- Planificare: capacitatea de anticipare a nevoilor, de stabilire a obiectivelor si elaborare a programelor.

Lider pe piata austriaca in domeniul recrutarii on-line, ISG Personnel Management furnizeaza SOLUTII COMPLETE in domeniul resurselor umane la standarde europene, recunoscute si verificate in peste 10 ani de experienta.