Contabil senior

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pregăteşte rapoartele de închidere de lună în sistemele RAS şi GAAP cu privire la conturile de clienti, transmiţându-le corect, complet şi la timp
Realizeaza analize detaliate privind veniturile inregistrate in sistemele contabile RAS si GAAP
Contabilizeaza facturi externe, extrase banca, facturi de stoc.
Tine evidenta avansurilor de trezorerie si inregistreaza deconturile.
Inregistreaza si calculeaza sumele datorate catre autoritatile competente aferente domeniului de activitate.
Opereaza ordinele de compensare, inregistreaza si analizeaza notele de salarii primite de la firma de outsourcing.
Calculeaza si inregistreaza estimarile lunare pentru facturile de programming.
Calculeaza si inregistreaza reevaluarea clientilor externi si soldurilor bancare in valuta atat in RAS cat si GAAP
Pregateste rapoartele lunare de inchidere de luna /an in sistemele RAS si GAAP
Oferta suport colegilor din departamentul vanzari pentru problemele aparute privind facturile emise si incasarile.
Reconciliaza periodic si la cerere soldurile clientilor.
Analizeaza lunar balanta RAS/ GAAP si pregateste eventualele ajustari /corectii pentru rulaje sau solduri elemente bilantiere.

CERINTE

Studii superioare finalizate in domeniul economic.
Experienta relevanta de minim 2 ani pe un post similar.
Cunostiinte relevante in domeniul financiar contabil si de legislatie economica.
Bune cunostiinte de MS Office – in special Excel.
Cunostinte de limba engleza.
Cunoasterea sistemului de operare Oracle reprezinta un avantaj.

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.