CONTABIL SEF/MANAGER FINANCIAR

AUTO COBALCESCU SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

-planifica,organizeaza si conduce activitatea din cadrul Departamentului Financiar contabil;
-raspunde de organizarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
-asigura organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii;
-organizeaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv;
-raspunde de stabilirea corecta a documentelor care se intocmesc si de circuitul lor in cadrul societatii;
-reprezinta societatea in cazul controalelor financiare de la ANAF;
-intocmeste la cererea conducerii analize analize economico-financiare;
-raspunde de corecta inregistrare a operatiunilor de achizitii si livrari intracomunitare, a celor de import-export precum si de declararea acestora catre institutiile abilitate, conform Codului Fiscal;
-raspunde de verificarea lunara a corelatiei intre evidenta analitica a partenerilor interni si externi si evidenta sintetica la nivel de balanta;
-raspunde de intocmirea de rapoarte specifice catre banci sau alte institutii de creditare, daca este cazul;
-se obliga sa respecte confidentialitatea datelor la care are acces;
- intocmeste raportarile semestriale si situatiile financiare anuale;
- intocmeste bugetele anuale, raspunde de revizuirea acestora si urmarirea lunara a variatiei realizat/bugetat;
- intocmeste raportari lunare sau la cerere catre management;
- colaboreaza cu auditorul financiar si intern pentru indeplinirea misiunii acestora;
- raporteaza rezultatele financiare ale firmei; analizeaza si propune masuri pentru cresterea rentabilitatii.

CERINTE

- o buna cunoastere a legislatiei contabile si fiscale;
- capacitate de lucru in echipa;
- capacitate de comunicare si relationare foarte bune;
- seriozitate si loialitate;
- experienţă anterioară în management financiar;
- excelente abilitati de negociere si relationare cu bancile comerciale;
- foarte buna gandire conceptuala si analitica; capacitate de sinteza
- excelente abilitati de organizare, planificare, delegare si verificare;
- experienta de cel putin 5 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile;
- cunostinte solide ale legislatiei si procedurilor financiare si contabile;
- abilitati de analiza a informatiilor financiare;
- cerinta obligatorie:certificare CECCAR sau CAFR

BENEFICII OFERITE

- lucrul intr-un mediu placut si dinamic;
- pachet salarial atractiv

Auto Cobalcescu va ofera certitudinea unei supravegheri atente a comportamentului masinii dumneavoastra in perioada de garantie cat si in post-garantie, printr-o performanta activitate de service, care cuprinde intreaga gama de servicii de intretinere si reparare a autoturismelor Renault si Dacia (in calitate de concesionar), precum si pentru alte marci de automobile.