CONTABIL-SEF- GRUP DE FIRME- SERVICII FEROVIARE

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o societate cu capital social integral privat, care are ca obiect principal de activitate prestarea serviciilor de transport feroviar de marfuri si a serviciilor conexe transportului feroviar.
Rezultatele ?nregistrate, potentialul si disponibilitatea, parcul propriu de vagoane si locomotive, capacitatile de transport ?ntretinere si reparatii, sunt menite sa garanteze efectuarea unor servicii sigure si de calitate si recomanda firma ca fiind unul dintre cei mai importanti operatori feroviari din Romania.

Responsabilitati:
- raspunde de eficienta activitatii economice- asigura organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si normele sau reglementarile interne ale societatii
- conduce si organizeaza activitatea departamentului financiar-contabil
- supravegheaza contabilitatea
- analizeaza activitatea economico- financiara a societatii
- controleaza operatiunile contabile efectuate la nivelul societatii, procedeele de prelucrare utilizate precum si exactitatea datelor contabile furnizate
participa la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii
- asigura respectarea regulilor de intocmire a bilanturilor contabile
- asigura pastrarea evidentelor justificative, a registrelor si a bilanturilor contabile
- asigura efectuarea corecta si ritmica a operatiilor de decontare cu furnizorii si beneficiarii
- asigura relatiile cu banciile si alte institutii financiare, propune masuri corecte pentru inlaturarea unor situatii fianciare nefavorabile
- asigura respectarea legislatiei contabile si fiscale
- intocmeste situatii contabile lunare
- verifica, analizeaza si certifica soldurile din balanta de verificare
- intocmeste balanta de verificare, declaratiile de TVA, bilantul, calculul impozitului pe profit
pregateste documente pentru deschiderea de conturi si subconturi
- organizeaza si gestioneaza registrele contabile
- supravegheaza reconcilierea si inchiderii conturilor
- asigura desfasurarea in conditii optime a procesului de auditare a situatiilor fianaciare

CERINTE

studii superioare in domeniul financiar- contabil
sa probeze o vechime de cel putin 5 ani in domeniu
sa fie autorizat CECCAR
sa posede cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric financiar- contabil
sa posede cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar- contabil
cunostinte solide de operare PC: pachetul Office,
cunostinte de operare softuri contabile
capacitate de a redacta rapoarte, de a sintetiza si clarifica informatiile
buna capacitate decizionala.

BENEFICII OFERITE

parte fixa negociabila
mediu de lucru profesionist.