CONTABIL SEF

SOFTWIN

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Verificarea tuturor documentelor primare privind legalitatea acestora si existenta contractelor unde este cazul
- Stabilirea lunara a profitului fiscal si a impozitului /profit datorat
- Intocmirea lunara a deconturilor de TVA , imp/profit si a cererii de rambursare TVA.
- Sustinerea dosarului de TVA in fata organelor de control, pentru rambursare sau compensare.
- Sustinerea controlului de fond facut de organele fiscale ale statului
- Verificarea situatiei gestiunii de materiale scriptic si faptic in comparatie cu inregistrarile din contabilitate.
- Verificarea situatiei obiectelor de inventar din gestiunea de magazie si din gestiunea salariatilor.
- Verificarea corectitudinii privind folosirea normelor de amortizare. Verificarea corectitudinii si corelatiilor dintre fisa mijlocului fix si inregistrarile contabile.
- Stabilirea, conform cu realitatea, a soldurilor conturilor.
- Intomirea bilantului si a anexelor la bilant.
- Verificarea statelor de salarii si a stabilirii corecte a datoriilor fata de bugetul statului si a celorlalte bugete
- Urmarirea incasarii facturilor externe in termen
- Consultarea si punerea in practica a legislatiei in vigoare
- Inventarul caseriei
- Propune perioada de timp pentru inventarierea patrimoniului (materiale, obiecte de inventar, mijloace fixe si alte valori).
- Propune comisiile de inventariere si supravegheaza activ desfasurarea inventarului
- Stabileste diferentele de inventariere si propune masuri in ceeace priveste valorificarea acestora
- Urmareste, din punct de vedere financiar contabil, activitatea gestionarului si legalitatea operatiunilor intreprinse de acesta.
- Verifica corectitudinea din punct de vedere legal si managerial al repartizarii costurilor si veniturilor pe clase de conturi si pe centre de cost si profit.
- Face inchiderile lunare si valideaza notele contabile.
- Supravegheaza, indruma si verifica activitatea salariatilor din subordine

CERINTE

- Studii economice superioare
- Experienta minim 5 ani pe o pozitie similara, intr-o companie multinationala

SOFTWIN is more than just a local or a regional, reliable supplier of advanced IT systems: 15 years after its foundation in Bucharest, Romania, the company succeeded in conquering market after market and gaining the customers¿trust on three continents: Europe, North America and Asia. SOFTWIN has continuously developed its competence, synergies within the company and innovation abilities to reach to the entire range of IT solutions and services: Software Development, eContent Solutions, Security Solutions, eLearning Solutions, Contact Center, HelpDesk, Business Management Consulting and Information and System Integration. We formed a powerful team of over 700 specialists that have worked hard to help us reach our current status.
You will be able to join a young and motivated team of professionals within one of the fastest growing companies in Romania.