Contabil Sef

NIROS DISTRIBUTIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- Asigura organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si reglementarile interne ale societatii;
- Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum si persoanele care exercita acest control;
- Raspunde de consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
- Raspunde pentru corecta stabilire a documentelor justificative ce trebuie intocmite si de circuitul lor in cadrul societatii;
- Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
- Asigura un sistem corespunzator de urmarire si evident a formularelor utilizate in activitatea finaciar-contabila;
- Organizeaza controlul asupra operatiilor patrimoniale;
- Raspunde de respectarea disciplinei de casa, a regulamentului operational de casa si a celorlalte dispozitii privind operatiunile cu numerar, efectuind personal sau prin alta persoana imputernicita, cel putin lunar si inopinat controlul casieriei, atit sub aspectul existentei faptice a valorilor banesti cit si sub aspectul securitatii acestora;
- Asigura si raspunde indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- Raspunde pentru intocmirea complete, corecta si la termen a declaratiilor privind obligatiile de plata a societatii catre bugetul de stat si bugetele locale;
- Supervizeaza implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informational;
- Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor;
- Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
- Efectueaza analize financiar contabile pe baza de bilant;
- Avizeaza lucrari pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmarire, evidenta, decontari, cheltuieli-venituri , bilant, analize de sistem, tehnica de calcul;
- Reprezinta societatea in limitele stabilite prin delegarea de competenta;
- Raspunde de respectarea programului de lucru si a disciplinei muncii in cadrul departamentului pe care il coordoneaza;
- Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute prin reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;

CERINTE

- Experienta relevanta de minim 3 ani pe o pozitie similara, constituie avantaj domeniile urmatoare: stocuri, constructii, imobiliare;
- Studii superioare economice, sepcializarea finante – contabilitate;
- Cunostinte solide de legislatie financiar – contabila;
- Cunostinte foarte bune de operare MS Office;
- Experienta in implementarea programelor de contabilitate si utilizarea lor;
- Capacitati de organizare si planificare deosebite;

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv;
- Tichete de masa;
- Telefon mobil.

Societate care isi desfasoara activitatea in domeniul importului si distributiei de corpuri de iluminat si materiale electrice.
Unic importator in Romania a marcii Briloner (Germania).
Corpuri de iluminat: BRILONER, BRILUX, PHILIPS, OSRAM, ELBA, GEWISS.
Aparataj electric: GEWISS, LEGRAND, BTICINO, SCHNEIDER, MARLANVIL, ELMARK, OSPEL, MASTER.
Cabluri si conductori: PIRELLI, CABLEL, ROMCAB.
Aparatura modulara de protectie: MOELLER, LEGRAND, ELMARK, SCHNEIDER, GEWISS.
Ventilatie casnica si industriala: DOSPEL, ASPIRA.
Trasee cabluri: KOPOS, OBO BETTERMANN, CABLOFIL.
Cofrete distributie: MOELLER, LEGRAND, GEWISS, ELMARK.
Conectica: OBO BETTERMANN, BM.

Produsele comercializate de societatea noastra vin in intampinarea cerintelor pietei romanesti reprezentata atat de consumatori industriali cat si casnici. Gamele de produse promovate satisfac pe deplin toate necesitatile clientilor din domeniul instalatiilor electrice de tip traditional sau modern.