Contabil Sef

Grafton Recruitment

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
• Asigura, organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si reglementarile interne ale societatii;
• Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
• Asigura efectuarea postcalcului costurilor de productie pe centrele de cost si inregistrarea abaterilor fata de costul standard;
• Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului (prudentei, permanentei metodelor, continuitatii activitatii, independentei exercitiului, intangibilitatii bilantului de deschidere, necompensarii);
• Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum si persoanele care exercita acest control;
• Raspunde de consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
• Raspunde pentru corecta stabilire a documentelor justificative ce trebuie intocmite si de circuitul lor in cadrul societatii.
• Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
• Asigura un sistem corespunzator de urmarire si evident a formularelor utilizate in activitatea finaciar-contabila;
• Organizeaza controlul asupra operatiilor patrimoniale;
• Raspunde de respectarea disciplinei de casa, a regulamentului operational de casa si a celorlalte dispozitii privind operatiunile cu numerar, efectuind personal sau prin alta persoana imputernicita, cel putin lunar si inopinat controlul casieriei, atit sub aspectul existentei faptice a valorilor banesti cit si sub aspectul securitatii acestora;
• Asigura si raspunde indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
• Raspunde pentru intocmirea complete, corecta si la termen a declaratiilor privind obligatiile de plata a societatii catre bugetul de stat si bugetele locale
• Supervizeaza implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informational;
• Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor;
• Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
• Efectueaza analize financiar contabile pe baza de bilant, asigura reconcilierea informatiilor contabile din balanta contabila de verificare cu informatiile din setul de raportare financiara catre grup;
• Avizeaza lucrari pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmarire, evidenta, decontari, cheltuieli-venituri , bilant, analize de sistem, tehnica de calcul;
• Reprezinta societatea in limitele stabilite prin delegarea de competenta;
• Raspunde de respectarea programului de lucru si a disciplinei muncii in cadrul serviciului pe care il coordoneaza;
• Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute prin reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila ;

CERINTE

GRAFTON cauta un Contabil Sef pentru unul din clientii sai, o companie multinationala ce activeaza in domeniul solutiilor industriale de ambalare finala, cu o experienta in domeniul ambalajelor de aproape jumatate de secol.

• Experienta relevanta de minim 3 ani pe o pozitie similara;
• Studii superioare economice specializarea finante-contabilitate;
• Calitate profesionala recunoscuta de organismele profesionale din domeniu;
• Experienta in domeniul contabilitatii productiei industriale constituie un avantaj;
• Foarte bune abilitati de planificare si organizare
• Capacitatea de a lua decizii rapid si de a indeplini responsabilitatile cu precizie, dedicare si atentie;
• Disponibilitate pentru imbunatatirea permanenta a performantelor profesionale
• Bune abilitati utilizare computer;
• Experienta anterioara in lucrul cu sisteme integrate (ERP)-poate constitui un avantaj;
• Limba Engleza – nivel mediu;

BENEFICII OFERITE

• Autoturism de serviciu,telefon mobil;
• Cursuri de pregatire si perfectionare in domenuil de specialitate, training pentru dezvolatare aptitudini managerial;
• Pachet atractiv de compensatii si beneficii

Founded in 1982, Grafton Recruitment has established itself as a world class provider of recruitment solutions. Grafton has experienced an impressive growth pattern in the last five years. The network has built to a total of 70 branch operations spanning 19 different countries including the United Kingdom, Republic of Ireland, Chile, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Poland, Lithuania, Russia, Portugal, France, Austria, Belgium, Turkey, UAE and Romania.