Contabil Sef

ISG Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Primeste documentele primare de inregistrare in contabilitate, verificand ca acestea sa fie legal intocmite, corecte si la termenele stabilite prin graficul privind circuitul documentelor.

- Inregistreaza documentele primite conform regulilor contabile: cronologic prin respectarea succesiunii documentelor, sistematic in conturi sintetice si analitice conform formei de inregistrare contabile adoptate de societate.

- Urmareste ca documentele primare si centralizatoare dupa care se inregistreaza in contabilitate sa cuprinda toate elementele necesare detrminarii exacte a operatiunii consemnate si sa poarte viza de control financiar preventiv, respectiv semnaturile persoanelor care raspund de efectuarea operatiunii, refuzand inregistrarea documentelor care nu indeplinesc conditiile legale si raportand pe scara ierarhica cazurile incorecte.

- Intocmeste balantele analitice si balantele sintetice pe societati la termenele stabilite.

- Face analiza conturilor si intocmeste corespondentele legate de lichidarea debitelor persoanelor fizice si juridice.

- Rezolva corespondenta repartizata.

- Verifica si inregistreaza deconturile de cheltuieli pentru avansurile acordate personalului din cadrul societatii.

- Calculeaza si inregistreaza salariile pentru persoanele cu contract de munca cat si pentru personalul colaborator.

- Intocmeste contracte de munca si conventii civile de prestari de servicii pentru persoanele nou angajate.

- Analizeaza balantele de verificare analitice si sintetice obtinute prin sistemul informatic.

- Tine legatura, cand este cazul, cu bancile unde firmele au conturi deschise.

- Verifica si ajuta la completarea corecta a ordinelor de plata interne si a dispozitiilor de plata externe.

- Ajuta la intocmirea bilanturilor contabile ale societatii.

- Respecta normele legale izvorite din legea nr.82/91, Legea contabilitatii si a Hotariri Guvernului nr.704/93 privind Normele de aplicare a acesteia, cit si orice alte acte privind legislatia economico-financiara in vigoare

- Executa si alte lucrari trasate de conducerea societatii pentru bunul mers al activitatii.

CERINTE

- Studii superioare economice.

- Contabil autorizat.

- Cunostinte aprofundate financiar ¿ contabile.

- 3-4 ani experienta.

- Engleza.

- Capacitati bune de comunicare .

- Fire deschisa, dinamica, promitatoare.

- Persoana bine organizata, capabila sa stabileasca si sa actioneze pe baza de prioritati;

- Capacitate de a asimila si procesa rapid informatiile si de a se adapta la schimbare si la situatii speciale.

- Fire analitica, precauta, cu simtul datoriei.

BENEFICII OFERITE

-Program de luni pana vineri, 8:30- 17:00

-Sediul Firmei este pe Soseaua de centura, soseaua Odai

Firma mixta romano-austriaca ISG Romania este prezenta pe piata romaneasca din 1999. Incepandu-si activitatea in Ungaria si in Republica Ceha, in prezent ISG furnizeaza servicii specializate in domeniul resurselor umane in tarile Europei Centrale si de Est. ISG are astazi parteneri in Croatia, Cehia, Germania (Stuttgart, Frankfurt), Romania, Serbia, Slovacia, Slovenia. In Austria, ISG acopera intreg teritoriul prin reprezentantele sale din : Vienna, Villach, Graz, Tyrol, Salzbourg, St. Poelten si Wiener Neustadt.