Contabil (perioadă determinată de 12 luni)

IPSO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Înregistrează facturile emise către clienții interni (în lei) și externi (în devize).
- Calculează, verifică și înregistrează toate diferențele de curs ce iau naștere ca urmare a justificării avansurilor în valuta acordate.
- Se ocupă de constituirea/reluarea provizioanelor clienților incerți
- Înregistrează compensările între creanțele și datoriilor aferente principalilor furnizori externi.
- Reevaluează lunar creanțele și datoriile în valută.
- Înregistrează operațiunile în valută: plăți facturi furnizori externi, încasări clienți externi/plăți contracte împrumut.
- Calculează și înregistrează diferențele de curs rezultate în urma stingerii creanțelor și datoriilor în valută.
- Activități legate de stocuri: descărcarea gestiunii piese de schimb, justificare solduri conturi de stoc.
- Participă anual la inventarierea stocurilor de marfă.
- Verifică și înregistrează și deconturile de deplasare în lei.
- Înregistrează cheltuielile cu asigurările pentru mijloace fixe, RCA, transport extern.
- Realizează lunar verificări ale conturilor contabile.

CERINTE

- Studii superioare de specialitate.
- Experiență pe un post similar de minim 2 ani.
- Cunoștințe de contabilitate și de legislație financiar-contabilă.
- Bune cunoștințe de operare PC (MS Office, programe de contabilitate).
- Bună capacitate organizatorică.
- Capacitate de analiză, capacitatea de a lucra în echipă.

PROFIL CANDIDAT:

- Atenție și meticulozitate
- Organizare
- Dinamism
- Inițiativă

IPSO este puternic implantata pe piata din Romania inca din anul 1991.

Alaturi de colaboratorii sai IPSO dezvolta si mentine activa o retea de distributie pentru:

John Deere, Kuhn si Manitou.

Mai mult de 250 de colaboratori asigura distributia si service-ul pentru aceste marci diverse si de renume mondial.

Valorile noastre sunt acelea ale unei intreprinderi familiale aflate in serviciul clientilor sai.

Prin experienta, respect si atitudine pozitiva ne construim viitorul sigur catre care tindem cu totii.