Contabil Mijloace Fixe

STAR FOODS o companie a PepsiCo

Job expirat

RESPONSABILITATI

Raportand Contabilului Senior, candidatul selectat se va ocupa in principal de inregistrarea zilnica in contabilitate a tranzactiilor cu furnizorii externi si interni (investitii in curs, mijloace fixe, asigurari, obiecte de inventar, servicii, leasing financiar, cheltuieli inreg in avans).

Responsabilitati:
- Organizarea evidentei mijloacelor fixe ale companiei si a asigurarilor incheiate (masini, cladiri, personal angajat), revizuirea si innoirea acestora;
- Intocmirea periodica a rapoartelor legate de investitii, asigurari, datoriile si creantele scadente, pe masura ce este necesar;
- Intocmirea rapoartelor de inchidere de luna in sistem RAS si US GAAP;
- Pregatirea de analize si rapoarte cerute de managementul companiei.

CERINTE

- Studii superioare (specializarea contabilitate);
- Minim 1 an experienta intr-o pozitie similara;
- Buna cunoastere a principiilor contabile;
- Respect pentru termene limita, regulamente si proceduri;
- Cunostinte de limba engleza nivel mediu;
- Bune cunostinte de utilizare calculator: Word, Excel, (SCALA constituie un avantaj).

PepsiCo este unul dintre liderii mondiali pe piata bauturilor racoritoare si a produselor alimentare de larg consum, cu venituri anuale de peste 35 miliarde de dolari in 2006 si peste 157.000 de angajati in lumea intreaga. Incepand din 2004, PepsiCo International isi consolideaza pozitia in Romania o data cu achizitionarea Star Foods. Star Foods este prezent in Romania din 1993 si produce si comercializeaza marci precum Lay¿s, Cheetos, Star Snacks, Krax, Star Popcorn si Star Naturals.