Contabil- limba germana

VON

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Suport in implementarea si actualizarea tuturor conturilor contabile precum si, in cazul in care este necesar, implementarea si actualizarea centrelor de cost in cadrul conturilor contabile, cu aprobarea consiliului de administratie.
- Implementarea si actualizarea datelor de identificare ale creditorilor
- Contabilizarea corecta si continua a tuturor rapoartelor comerciale in programul contabil, prin respectarea tuturor reglementarilor legale si a principiilor contabile general acceptate.
- Suport in plata la termen ale taxelor si impozitelor scadente
- Suport in Managementul financiar precum si planificarea lichiditatii companiei pe termen scurt-, mediu-, si lung.
- Suport in administrarea tuturor conturilor bancare. Acordarea si stergerea de drepturi de dispozitie in cadrul reglementarilor legale.
- Suport in administrarea imprumuturilor pe termen scurt-, mediu-, si lung precum si a documentelor aferente acestora. Supravegherea derularii la termen a platilor de dobanzi si de rate precum si a expirarii termenelor de legare de dobanda.
- Suport in asigurarea actualizarii situatiilor referitoare la rapoartele juridice ale companiei in cadrul grupului.
- Asigurarea arhivarii electronice a documentelor.
- Implementarea, supravegherea si acordarea contabilitatii externe in faza de constituire a companiei.
- Suport in elaborarea de rapoarte de sfarsit de an in conformitate cu reglementarile nationale.
- Suport in elaborarea si participarea la elaborarea declaratiilor de impozit (Impozit pe venit, TVA, etc.)
- Elaborarea de bilanturi trimestriale si la jumatatea anului precum si a rapoartelor de sfarsit de an pe baza dreptului comercial german.
- Suport in dezvoltarea directivelor organizationale pentru departamentele subordonate precum si pentru posturile suplimentare din birourile de expansiune si din societatile depozit precum si verificarea respectarii acestora.
- Suport in coordonarea auditului de sfarsit de an.
- Elaborarea de rapoarte lunare pentru raportari interne.

CERINTE

limba germana fluent (limba engleza reprezinta un avantaj ca a doua limba)
studii in domeniul economic (Finante/Contabilitate/ Banci)
experienta intr-un post similar
persoana organizata si ordonata
cunostinte foarte bune de operare calculator Word, Excel
experienta cu soft contabil, de preferat SCALA

BENEFICII OFERITE

Posibilitati de promovare
Salariu: 1000 Euro

DESCRIEREA FIRMEI

recrutare personal