CONTABIL/JUNIOR ACCOUNTANT

Magna Development

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul postului: contabilitate primara, asamblare de rapoarte interne destinate managementului
Responsabilitati cheie:
¿ Contabilitate primara (introducere date in sistem: plati, clienti noi, descriere articole noi, preturi articole noi, intocmire NIR, facturi furnizori servicii)
¿ Casa
¿ Evidenta stocuri
¿ Evidenta cheltuieli
Cu timpul si in functie de experienta acumulata dar si de aptitudini, se vor adauga:
¿ Intocmirea rapoartelor interne periodice (vanzari, profit financiar, flux numerar)
¿ Analiza rezultatelor operationale si comparatia cu bugetul
¿ Evaluarea conditiilor economice si de business si propunerea de solutii pentru problemele aparute
¿ Atributii/contributie in realizarea bugetului anual al companiei.

CERINTE

Educatie
¿ Studii superioare economice.
Experienta
¿ Minimum 1 an intr-o pozitie similara
Cunostinte
¿ Limba engleza - bine
¿ Cunostinte foarte bune de operare a calculatorului (MS Office- in special Excel)
¿ Cunostinte de contabilitate
¿ Cunostinte de baza de analiza financiara (tehnici, mecanisme, indicatori)
¿ Cunoasterea mecanismelor economice.
Abilitati si aptitudini
¿ De lucru cu cifre
¿ De planificare si organizare
¿ Gandire analitica, logica
¿ Atentie distributiva, concentrare
¿ Capacitatea de a lucra sub presiune
Atitudini
¿ Atitudine, comportament si prezentare corespunzatoare mediului de afaceri in care functioneaza
¿ Perseverenta
¿ Flexibilitate, deschidere catre sugestii, pozitivism, optimism
¿ Integritate si dedicare; onestitate
¿ Orientare spre obtinerea de rezultate si eficienta
¿ Respect pentru termene limita, pentru reguli si proceduri

Clientul nostru este o companie de distributie in plina expansiune, unic importator si distribuitor national bunuri de consum de marca (Non Food), a caror comercializare se realizeaza in principal prin intermediul retelelor de tip hipermarket, cash & carry si supermarket.