Contabil Junior

EA Perfect Consulting SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Contabilitate primara

CERINTE

Cunostinte contabilitate primara ( intocmire NIR, jurnale vanzari/cumparari, registru casa, jurnal banca)

DESCRIEREA FIRMEI

Contabilitate financiara si de gestiune:
1. Inregistrarea cronologica a articolelor contabile pe baza documentelor primare.
2. Intocmire de rapoarte financiare in concordanta cu cerintele specifice
fiecarui client si cu legislatia romana in vigoare.
3. Elaborarea balantei de verificare lunara.
4. Intocmirea bugetului de venituri si cheltuieli.
5. Analiza rapoartelor contabile.
6. Intocmirea registrului jurnal, registrului inventar, jurnalelor de TVA si cartea mare.
7. Contabilitate de gestiune.
8. Intocmirea si depunerea bilantului, a declaratiilor privind taxele si impozitele.

Resurse umane si personal:
1. Consultanta privind intocmirea dosarelor de personal.
2. Inregistrarea contractelor la camera de munca, calcularea taxelor aferente relatiilor de munca, realizarea statelor de plata, salarii.
3. Intocmirea si depunerea declaratiilor privind obligatiile aferente drepturilor de personal
4. Elaborarea fiselor fiscale

Consultanta financiar-fiscala:
1. Consultanta privind legislatia financiar- contabila si fiscala (impozitul pe profit, impozitul pe venit, TVA, accize, asigurari sociale)
2. Impozitarea societatilor comerciale
3. Retinere de impozite
4. Analiza structurilor financiare
5. Analiza fluxurilor financiare si a situatiei cash-flow-ului
6. Analiza datoriilor si creantelor
7. Analiza capitalurilor si a imobilizarilor
8. Asistenta contribuabilului pe timpul controalelor fiscale
9. Asistenta in elaborarea documentelor necesare obtinerii creditelor pentru firme
10. Consultanta pentru efectuarea operatiunilor de divizare, fuziune, lichidare