CONTABIL EXPERT - EVIDENTA GENERALA SI INCHIDERE SITUATII CONTABILE

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o companie cu capital integral strain profilat pe executia de utilaje pentru industria metalurgica: proiectare mecanica pentru diverse linii de laminare, pentru diverse masini si utilaje.
Reprezentanta din Romania este pe piata din 2001, are aproximativ 50 de angajati in doua puncte de lucru care ofera consultanta si proiectare tehnica pentru proiectele oferite de firma mama.

Responsabilitati:

- raspunde de toate inregistrarile contabile ce afecteaza patrimoniul societatii: casa, banca, furnizori si clienti
intocmire state de plata
- raspunde pentru toate registrele, situatiile, raportarile si declaratiile periodice- 100 si 300 - ce trebuie intocmite si depuse catre autoritati
- raspunde de corectitudinea si legalitatea inregistrarii in contabilitate a operatiunilor
realizeaza calcul TVA, impozit pe profit si alte impozite catre bugetul de stat
- asigura inchiderea financiar -contabila
- reprezinta firma la actiunile de control sau audit efectuate de inspectorii de specialitate
- indruma si/sau controleaza activitatea persoanelor cu care colaboreaza
- mentinerea legaturilor cu autoritati, banci, auditori ( declaratii, inregistrare operatiuni prin conturi bancare, operatiuni cu numerar
- pregatirea rapoartelor financiar-contabile lunar, trimestrial si annual
intocmirea balantelor de verificare si a bilantului, realizarea de situatii si rapoarte in functie de necesitati
relatia cu institutiile statului
- va fi sprijinit de colaboratori in realizarea sarcinilor contabile si in predispunerea platilor si declaratiilor fiscale.

CERINTE

- studii superioare pe profil economic
- experienta 7-10 ani in domeniul financiar-contabil
- cunostinte legislative in domeniul financiar-contabil si fiscalitate
- abilitati in utilizarea calculatorului
- abilitati de comunicare, de elaborare materiale scrise
- cunostinte avansate de limba Engleza
- avantaj: acreditare CECCAR
- seriozitate, onestitate

BENEFICII OFERITE

pachet salarial atractiv

ABC HUMAN CAPITAL este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, alaturi de echipa sa, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.

Consultantii ABC Human Capital vin cu o bogata experienta castigata in urma derularii unor complexe proiecte de recrutare, pentru posturi de middle si top management, pentru companii nationale si multinationale, la nivelul intregii tari.