CONTABIL - companie cu capital strain

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o companie cu capital strain ce comercializeaza o gama larga de componente electronice, circuite integrate, rezistente, condensatori, transformatoare, produse electronice, conectori/subansamble de conectivitate.

ATRIBUTII PRINCIPALE (si sarcini aferente):
1. Asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor
- Contabilizeaza facturile emise pentru clientii interni
- Inregistreaza incasarile si platile in lei conform extrasului de cont
- Opereaza incasarile si platile in numerar conform registrului de casa
- Opereaza avansurile din trezorerie conform deconturilor
- Inregistreaza facturi de prestatii furnizori interni
- Inregistreaza intrari de marfa in baza documentelor primite de la magazie (facturi interne, facturi externe, NIR-uri)
- Depune banii incasati in magazine la banca
- Cunoastre si respecta regualemntul de ordine interioara si procedurile din firma
2. Intocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile si verifica corelarea acestora
- Intocmeste saptamanal lista facturilor emise si neincasate si lista avansurilor disponibile in lei
- Intocmeste balante de verificare pentru clienti
- Intocmeste liste de avansuri din trezorerie
- Intocmeste saptamanal lista cu clientii restanti la plata.

RESPONSABILITATILE POSTULUI:
Legat de activitatile specifice, raspunde de:
- operarea zilnica a facturilor emise, a incasarilor pe facturi si in avans
- operarea zilnica a facturilor de la furnizori pt. prestatii diverse, precum si a platilor catre acestia
- verificarea zilnica a soldurilor din banca, casa si avansuri din trezorerie in lei
- incadrarea corecta a documentelor contabilizate pe venituri si cheltuieli

CERINTE

NIVEL DE STUDII: superioare economice
CURSURI DE PREGATIRE: cursuri de Finante-Contabilitate finalizate cu atestat
EXPERIENTA:
IN SPECIALITATE: min.2 ani
PE POST: 1 an

CUNOSTINTE NECESARE:
- Contabilitate primara romaneasca
- Utilizare programe de contabilitate (Ciel)
- Utilizarea programelor specifice ale firmei
- Operare MS Office (Excel, Word )
- Limba engleza, vorbit si scris (peste medie)
CARACTERISTICI DE PERSONALITATE: rigoare, exactitate, conformism, corectitudine, spirit practic, amabilitate, perseverenta.

Furnizam solutii extinse pentru proiecte de Resurse Umane inca din 2005. Adaptam cu succes noile tendinte in domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.

Munca noastra include solutii bazate pe analize si experienta, programe de implementare a strategiilor de retentie si motivare personal adaptate fiecarui partener, analize complete ale profilurilor candidatilor, selectia strategiei optime pentru implementarea fiecarui proiect, evaluarea si monitorizarea eficientei solutiilor propuse.

Aceasta se traduce in programe inteligente sustinute prin baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si head-hunting.

Misiune: ??? sa contribuim la indeplinirea obiectivelor partenerilor nostri prin abordarea celui mai important capital al oricarei companii; cel intelectual???.