CONTABIL AUTORIZAT

SC NECC TELECOM ROMANIA SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigură realizarea activităţilor de contabilitate în conformitate cu legislaţia în vigoare şi răspunde de aplicarea/respectarea legalităţii operaţiunilor.
Asigură interfaţa funcţională cu alte departamente.
Contribuie la implementarea şi îmbunătăţirea continuă a proceselor şi metodelor specifice de lucru prin:

Procesarea documentelor financiar-contabile specifice: facturi, ordine de plata, ordine de achizitie, deconturi etc.) in sistemul de contabilitate,
Asigurarea evidentei contabile a stocurilor
Participarea la activitatile specifice inchiderilor de luna si la previziunile financiar contabile facute la nivel de companie
Executarea verificarilor standard si asigura clarificarea aspectelor contabile, daca apar probleme
Comunicarea cu furnizorii in ceea ce priveste platile
Abilitatea de a analiza si rezolva problemele sau cererile furnizorilor si clientilor externi/interni
Răspunde de pregătirea situaţiilor financiare la termen şi participa la realizarea procesului de închidere a anului financiar (inventar, revizuirea creanţelor, datoriilor, rezervelor şi provizioanelor) în condiţiile respectării prevederilor legislative locale şi internaţionale în vigoare (IFRS; GAAP);
Asigurarea respectarii tuturor politicilor si procedurilor de grup si acuratetii tuturor inregistrarilor in vederea auditului intern si extern.
Reconciliere Intercompanie, Netting
Arhivarea documentelor

CERINTE

Studii superioare economice (de preferinţă financiar-contabile);
Experienţă specifică de minim 3 ani;
Cunoştinţe de contabilitate şi legislaţie fiscală;
Experienţă în utilizarea SAP de minim 2 ani;
Gândire şi abordare orientate pe soluţii;
Atenţie la detalii;
Abilităţi foarte bune de comunicare şi relaţionare;
Gândire conceptuală şi la nivel de proces;
Cunoştinţe avansate de limba engleză.

Reprezintă un avantaj:

Experienţă într-o companie cu activitate de telecomunicatii;
Cunoaşterea limbii engleze

BENEFICII OFERITE

- pachetul salarial si beneficiile suplimentare se vor negocia la interviu.