contabil

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUTII PRINCIPALE (si sarcini aferente):
1.Asigura evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor
Contabilizeaza facturile emise pentru clientii interni
Înregistreaza încasarile si platile în lei conform extrasului de cont
Opereaza încasarile si platile în numerar conform registrului de casa
Opereaza avansurile din trezorerie conform deconturilor
Înregistreaza facturi de prestatii furnizori interni
Înregistreaza intrari de marfa în baza documentelor primite de la magazie (facturi interne, facturi externe
, DVI si NIR)
2.Întocmeste situatii si rapoarte financiar-contabile si verifica corelarea acestora
Întocmeste saptamânal lista facturilor emise si neîncasate si lista avansurilor disponibile în lei
Întocmeste balante de verificare pentru clienti

RESPONSABILITATILE POSTULUI:
Legat de activitatile specifice, raspunde de:
operarea zilnica a facturilor emise, a încasarilor pe facturi si în avans
operarea zilnica a facturilor de la furnizori pt. prestatii diverse, precum si a platilor catre acestia
verificarea zilnica a soldurilor din banca, casa si avansuri din trezorerie în lei
încadrarea corecta a documentelor contabilizate pe venituri si cheltuieli
Legat de disciplina muncii, raspunde de:
Îmbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate
Pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma
Utilizarea resurselor existente exclusiv în interesul firmei
Respectarea prevederilor normativelor interne si a procedurilor de lucru privitoare la postul sau
Adopta permanent un comportament în masura sa promoveze imaginea si interesele firmei
Se implica în vederea solutionarii situatiilor de criza care afecteaza firma
AUTORITATEA POSTULUI:
Are acces la date financiare
ale firmei
Solicita si utilizeaza echipamentele/consumabilele puse la dispozitie de firma

CERINTE

Studii:
-absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
Vechime:
-sa probeze o vechime de cel putin 3 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile;
Cunostinte:
-sa posede cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric si financiar-contabil;
-sa posede cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
-sa probeze o buna cunoastere a conducerii contabilitatii computerizate;
Aptitudini:
-inteligenta (gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza);
-capacitate de organizare si conducere a activitatii serviciului;
-capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;
-corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii;
Atitudini:
-obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate, spirit de echipa (sincer, dispus la colaborare)

BENEFICII OFERITE

Pachetul salarial se va discuta in cadrul interviului