CONTABIL

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Activitate financiar contabila in cadrul unei societati de import si distributie produse consumabile nealimentare

Descrierea activitilor postului:
-organizeaza activitatea de contabilitatea din cadrul societatii;
- cunoaste standardele de contabilitate si a legislatiei financiar fiscala in vigoare;
-asigura in conformitate cu dispozitiile legale, intocmirea lucrarilor de planificare financiara si urmarirea beneficiului obtinut de societate;
- intocmeste si prezinta/transmite la timp situatiile si rapoartelor financiare cerute de legislatia in vigoare, precum si cele solicitate de directorul general, de auditorul societatii, de inspectorii institutiilor fiscale si de control;
-analizeaza rentabilitatea societatii, luand masuri pentru cresterea ei;
-raspunde de analizele economice, de mentinerea permanenta a capacitatii de plata a societatii si de indeplinirea la termen in conformitate cu dispozitiile legale a obligatiilor fata de banci;
- intocmeste lunar balanta de verificare;
-raspunde si intocmeste bilantul contabil;
-raspunde civil, material, disciplinar, contraventional sau penal de legalitatea operatiilor pe care le realizeaza;
- identifica, analizeaza, interpreteaza si comunica informatiile financiare pentru a le folosi la planificarea si controlul resurselor firmei;
- managementul lichidit?tilor
- coordoneaza raportarile fiscale conform legislatiei;
- realizeaza controlul tuturor documentelor contabile conform legislatiei;
-intocmeste rapoartele financiare, fiscale, statistice pentru managementul societatii si autoritatile fiscale;
-defineste, dezvolta si implementeaza procedurilor de control financiar intern;
-propune solutii pentru eficientizarea activitatii financiar-contabile.

Cerinte:

-studii superioare in domeniul economic ( Facultatea de Finante-Contabilitate)
-cunostinte temeinice privind contabilitatea financiara
- experienta intr-un post similar de minim 3 ani
- abilitati de organizare, comunicare, planificare si control
- capacitatea de a mentine standarde etice ridicate.
- personalitate puternica, cu valori stabile.
- responsabilitate maxima si loialitate.
- atitudine proactiva si pozitiva, initiativa, dinamism.
- gandire anticipativa si preventiva.
- spontaneitate, promptitudine si ritm de lucru alert.
- cunostinte solide si experienta in operarea PC.
- limba engleza fluent,germana constituie avantaj.
- permis auto categoria B.
- aspect profesional-bussines.

Vor fi contactati numai candidatii care corespund cerintelor esentiale.

Candidaturile vor fi tratate cu confidentialitate.

Oferta (bonusuri, beneficii):
Pachet salarial motivant corelat cu competentele si performanta.
Oportunitati deosebite de dezvoltare profesiomala in cadrul unei echipe active