CONTABIL

STERA CHEMICALS

Job expirat

RESPONSABILITATI

Unii zic: “ Contabilitatea este plictisitoare ! “ sau “ Eu nu inteleg nimic din toate cifrele astea ! “. Daca si tie iti plac la fel de mult cifrele, atunci esti de aceeasi parere ca si mine ca acei oameni nu stiu despre ce vorbesc !
Asa ca, daca iti doresti mai mult decat contabilitate, noi iti putem fi partener: iti oferim mediul optim de desfasurare a activitatii, suportul necesar patrunderii in jungla legislativa, motivatie profesionala si posibilitati de avansare si perfectionare alaturi de organizatia noastra !

- Cunoaste, aplica si se asigura ca se respecta legislatia in vigoare si a altor Regulamente/ Norme aplicabile ;
- Raspunde de inregistrarea sistematica in evidentele contabile, urmareste respectarea principiilor contabile, organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv,
- Raspunde de inventarierea patrimoniului;
- Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare, bilantului, a jurnalelor si a altor documente si indatoriri lunare sau periodice, precum si de intocmirea si depunerea la termen a declaratiilor si obligatiilor societatii fata de bugetul statului si alte institutii;
- Efectueaza analiza financiar – contabila si alte lucrari/analize si o prezinta conducerii societatii;
- Raspunde de respectarea altor legi/norme/atributii aplicabile;
- Respecta imaginea si politica companiei.

CERINTE

- Studii superioare – specialitatea Contabilitate;
- Autorizarile profesionale constituie avantaj;
- Cunoasterea solida a legislatiei aplicabile in domeniu si a procedurilor fiscale;
- Cunoasterea standardelor de contabilitate romanesti (cunoasterea standardelor internationale constituie avantaj);
- Minim 3 ani de experienta in domeniu;
- Cunostinte Microsoft Office, utilizarea anterioara a unui ERP constituie avantaj;
- Limba engleza – nivel mediu;
- Persoana organizata, analitica, atenta la detalii;
- Persoana flexibila, comunicativa, cu initiativa si spirit de echipa;
- Abilitati de planificare si organizare;
- Rezistenta la stres, disponibilitate pentru program prelungit;
- Deschidere si dorinta de perfectionare continua a cunostintelor si a abilitatilor;
- Capacitate de adaptare la nou si de aplicare a tendintelor in activitatea desfasurata ;
- Carnet de conducere – cat B.

STERA CHEMICALS SRL este o firma de comert cu capital integral romanesc care in cei opt ani de experienta a reusit sa se impuna pe piata prin calitatea produselor si a serviciilor oferite, fiind una dintre primele companii din domeniu.

Stera Chemicals se ocupa cu importul si distributia de materii prime pentru industria chimica, activand in patru domenii:
1. Cosmetica si Detergenti
2. Lacuri si Vopesele
3. Alimentare
4. Cauciuc si Plastice