Consultant SAP SD si consultant SAP MM

INTEGRATOR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea postului:

Suntem in cautare de consultanti SAP SD si SAP MM care sa se alature echipei noastre. Oferim oportunitatea de a lucra pe proiecte interne de implementare solutii SAP si posibilitatea dobandirii unor cunostinte si competente noi.

RESPONSABILITATI:

- Elaborare documentatie Analiza Economica modul SD/MM;
- Elaborare arhitectura aplicatie (Specificatie Tehnica) modul SD/MM;
- Analiza proceselor business si definirea lor din punct de vedere SD/MM;
- Configurare, testare si adaptare sistem SAP pentru modulul SD/MM;
- Specificatii pentru conversie de date (statice si dinamice);
- Pregatire scenarii de teste pe procesele de business SAP SD/MM;
- Instruire utilizatori cheie si utilizatori finali;
- Pregatire programe si structuri de fisiere pentru preluare date din aplicatiile existente;
- Pregatire sistem pentru operare productiva;
- Go live si suport pentru sistemul productiv si asistenta operare mediu productiv;
- Specificatii dezvoltari ABAP necesare;
- Asistenta in productie dupa perioada PIF;
- Mentenanta sistem.

CERINTE

CERINTE

Tehnice:

- Cunostinte solide de Managementul Materialelor – Logistica, Achizitii si Gestiunea Stocurilor (modul MM), respectiv cunostinte solide de vanzari pe diferite lanturi de distributie, vanzari in baza angajamentelor, planificarea livrarilor, transportului si expeditiilor, proceduri de stabilire pret (discounturi, bonusuri), strategii de marketing (promotii), gestiunea contractelor, etc. (modulul SD);
- Experienta minim 1 an in implementari SAP SD/MM – minim un ciclu de implementare complet;
- Bune cunostinte despre optiunile de configurare SAP SD/MM;
- Buna cunoastere a proceselor SAP SD/MM.
- Experienta practica instrumente SAP: LSMW-uri, SAP Querry;
- Cunostinte si experienta de integrare cu modulele SAP: FI, CO (obligatoriu);
- Alte cunostinte module SAP : WMS, IM, PP, PM constituie un avantaj;
- Experienta in metodologia de implementare a unui sistem SAP;
- Experienta practica in reporting (ReportWriter/Report Painter);
- Cunostinte SAP Solution Manager;
- Certificare SAP reprezinta avantaj.

Alte cerinte :

- Studii superioare tehnice sau economice;
- Experienta de key-user in SAP SD/MM constituie un puternic avantaj;
- Bune cunostine despre documentatie, calitate, instruirea userilor si capacitate de analiza la nivel macro;
- Abilitati de intelegere, analiza si optimizare a proceselor business;
- Excelente abilitati de comunicare si de rezolvare a conflictelor;
- Spirit de echipa, responsabilitate, respectare termene;
- Disponibilitate deplasari in tara;
- Rigurozitate in urmarirea obiectivelor fixate;
- Limba engleza obligatoriu.

BENEFICII OFERITE

OFERTA (bonusuri, beneficii):

- Mediu de lucru profesionist
- Plan de dezvoltare individuala

INTEGRATOR este leader in consultanta de business managament. Este o companie dinamica, in care ideile si valorile sint apreciate si initiativele incurajate.

Solutiile noastre inovatoare permit clientilor companiei sa gestioneze intregul lant de creare a valorii si sa-si adapteze dinamic procesele economice si sistemele la cerintele schimbatoare ale pietei si competitiei la nivel international.

Intreaga noastra activitate ??? servicii de consultanta, implementare, parteneriate, dezvoltare de instrumente informatice si metodologii ??? are in centrul sau preocuparea noastra constanta de a stimula crearea de valoare in interiorul organizatiilor clientilor, prin oferirea de solutii inovatoare si eficiente pentru managementul intregii valori create de companie.