CONSULTANT SAP SD/MM

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Elaborare documentatie Analiza Economica modul SD/MM;
- Elaborare arhitectura aplicatie (Specificatie Tehnica) modul SD/MM;
- Analiza proceselor business si definirea lor din punct de vedere SD/MM;
- Configurare, testare si adaptare sistem SAP pentru modulul SD/MM;
- Specificatii pentru conversie de date (statice si dinamice);
- Pregatire scenarii de teste pe procesele de business SAP SD/MM;
- Instruire utilizatori cheie si utilizatori finali;
- Pregatire programe si structuri de fisiere pentru preluare date din aplicatiile existente;
- Pregatire sistem pentru operare productiva;
- Go live si suport pentru sistemul productiv si asistenta operare mediu productiv;
- Specificatii dezvoltari ABAP necesare;
- Asistenta in productie dupa perioada PIF;
- Mentenanta sistem.

CERINTE

Tehnice:

- Cunostinte solide de Managementul Materialelor – Logistica, Achizitii si Gestiunea Stocurilor (modul MM), respectiv cunostinte solide de vanzari pe diferite lanturi de distributie, vanzari in baza angajamentelor, planificarea livrarilor, transportului si expeditiilor, proceduri de stabilire pret (discounturi, bonusuri), strategii de marketing (promotii), gestiunea contractelor, etc. (modulul SD);
- Experienta minim 1 an in implementari SAP SD/MM – minim un ciclu de implementare complet;
- Bune cunostinte despre optiunile de configurare SAP SD/MM;
- Buna cunoastere a proceselor SAP SD/MM.
- Experienta practica instrumente SAP: LSMW-uri, SAP Querry;
- Cunostinte si experienta de integrare cu modulele SAP: FI, CO (obligatoriu);
- Alte cunostinte module SAP : WMS, IM, PP, PM constituie un avantaj;
- Experienta in metodologia de implementare a unui sistem SAP;
- Experienta practica in reporting (ReportWriter/Report Painter);
- Cunostinte SAP Solution Manager;
- Certificare SAP reprezinta avantaj.

Alte cerinte :

- Studii superioare tehnice sau economice;
- Experienta de key-user in SAP SD/MM;
- Bune cunostine despre documentatie, calitate, instruirea userilor si capacitate de analiza la nivel macro;
- Abilitati de intelegere, analiza si optimizare a proceselor business;
- Spirit de echipa, responsabilitate, respectare termene;
- Rigurozitate in urmarirea obiectivelor fixate;
- Limba engleza

Furnizam solutii extinse pentru proiecte de Resurse Umane inca din 2005. Adaptam cu succes noile tendinte in domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.

Munca noastra include solutii bazate pe analize si experienta, programe de implementare a strategiilor de retentie si motivare personal adaptate fiecarui partener, analize complete ale profilurilor candidatilor, selectia strategiei optime pentru implementarea fiecarui proiect, evaluarea si monitorizarea eficientei solutiilor propuse.

Aceasta se traduce in programe inteligente sustinute prin baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si head-hunting.

Misiune: sa contribuim la indeplinirea obiectivelor partenerilor nostri prin abordarea celui mai important capital al oricarei companii; cel intelectual!