CONSULTANT SAP modulul FI - CO

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Captare, modelare FI/CO
• Elaborare documentatie Analiza Economica modul FI/CO
• Elaborare arhitectura aplicatie (Specificatie Tehnica) modul FI/CO
• Intocmire specificatie tehnica modul FI/CO
• Captarea si analiza proceselor business si definirea lor din punct de vedere FI/CO
• Configurare sistem pentru procesele de business specifice activitatii
• Realizare specificatii pentru conversie de date (statice si dinamice)
• Analiza si optimizarea datelor din sistemul sursa, realizare programe de incarcare in sistemul SAP, migrarea datelor in sistemul SAP (incarcare in masa centre de cost, centre de profit, comenzi interne, marci personal, etc.)
• Creare profile de autorizare
• Analiza integrare cu celelalte module SAP
• Suport activitati inchidere luna FI/CO (introducere/aprobare/transfer pontaje, transfer costuri, actualizare ierarhie centre de cost, comenzi interne,etc)
• Configurare si testare functionalitati la nivel unitar si integrat
• Elaborare specificatii tehnice dezvoltari ABAP necesare
• Realizare proceduri operare sistem pentru solutia implementata
• Elaborare si testare scenarii unitare si integrate pentru modul FI/CO
• Propune solutii alternative de implementare si argumenteaza propunerile
• Pregatire sistem pentru operare productiva
• Go live si suport pentru sistemul productiv si asistenta operare mediu productiv
• Pregatire superioara in domeniul managementului financiar si/sau in domeniul contabil si cunostinte solide privind gestiunea financiara.

CERINTE

• Experienta in planificarea, raportarea si monitorizarea proceselor intr-o organizatie
• Experienta in planificarea si controlul costurilor
• Experienta in lucrul cu centre de cost, centre de profit, analiza profitabilitatii, comenzi interne, etc
• Experienta in coordonarea operatiunilor logistice, corelate cu strategia de optimizare a costurilor
• Capacitatea de analiza a problemelor legate de produse, costuri, productie, etc.
• Experienta practica instrumente SAP: LSMW-uri, SAP Querry
• Cunostinte si experienta de integrare cu modulele SAP: SD, MM, PP (obligatoriu)
• Alte cunostinte module SAP: WMS, IM, PP, PM constituie un avantaj
• Experienta practica in reporting (ReportWriter/Report Painter)
• Cunostinte de limba engleza.

Furnizam solutii extinse pentru proiecte de Resurse Umane inca din 2005. Adaptam cu succes noile tendinte in domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.

Munca noastra include solutii bazate pe analize si experienta, programe de implementare a strategiilor de retentie si motivare personal adaptate fiecarui partener, analize complete ale profilurilor candidatilor, selectia strategiei optime pentru implementarea fiecarui proiect, evaluarea si monitorizarea eficientei solutiilor propuse.

Aceasta se traduce in programe inteligente sustinute prin baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si head-hunting.

Misiune: sa contribuim la indeplinirea obiectivelor partenerilor nostri prin abordarea celui mai important capital al oricarei companii; cel intelectual!