Consultant Presales - Solutii infrastructura IT

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiective:
Proiectarea si validarea de configuratii / arhitecturi de solutii pentru clientii companiei, solutii bazate pe produsele furnizorilor reprezentati in Romania (servere, statii de lucru, laptop-uri, sisteme de operare, sisteme de gestiunea bazelor de date, software de management etc).

Sarcini / responsabilitati:
- realizarea ofertelor tehnice, ca raspuns la cerintele caietelor de sarcini ale licitatiilor la care compania participa;
- oferirea de consultanta tehnica clientilor interesati de solutiile companiei;
- intocmirea documentatiei cu arhitecturile si configuratiile (componentele) solutiilor propuse clientilor;
- intocmirea documentatiei de prezentare a functionalitatii solutiilor propuse clientilor;
- sustinerea prezentarilor de natura tehnica pentru clientii companiei, in Centrul de Solutii sau la sediul clientului;
- mentinerea si dezvoltarea relatiilor de parteneriat cu furnizorii

CERINTE

Studii necesare:
- Studii superioare - obligatoriu;
- Studii superioare facultate profil tehnic (preferabil automatica, informatica, cibernetica, electronica) - se puncteaza;
- Cursuri tehnice in domeniul tehnologiei informatiei, telecomunicatiilor - se puncteaza.

Cunostinte profesionale necesare:
- Cunostinte generale hardware - nivel avansat;
- Cunostinte generale software - nivel avansat;
- Cunostiinte detaliate HW/SW (specificatii de baza, optiuni, licentiere, avantaje/dezavantaje, competitie) despre produse cum ar fi: servere, statii de lucru, laptop-uri, sisteme de operare, sisteme de gestiunea bazelor de date, software de management etc
- Cunostinte limba engleza: scris / vorbit; nivel minim: 7-8.
- Carnet de conducere categoria B - se puncteaza.

Experienta:
- Experienta pe un post de consultant / specialist tehnic in domeniul tehnologiei informatiei - se puncteaza;

Calitati personale:
- Capacitate de sinteza;
- Persoana ambitioasa, cu aspiratii;
- Loialitate;
- Aspect placut / prezenta profesionala;
- Fire deschisa;
- Abilitati de comunicare;
- Rezistenta la stres;
- Disponibilitate pentru program de lucru prelungit;
- Capacitate de lucru intr-un colectiv;

BENEFICII OFERITE

- Salariu + bonus / comision pe proiect
- Mediu de lucru modern
- Echipa tanara, dinamica, profesionista
- Posibilitati de afirmare si promovare

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)

Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)