Consultant presales - Information Management Business Solutions

STAR STORAGE SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizeaza prezentari referitoare la modulele si beneficiile sistemului in Centrul de Solutii sau la sediul clientului;
- Realizeaza demonstratii ale functionalitatilor;
- Acorda suport tehnic pentru forta de vanzari;
- Raspunde la solicitarile clientilor si acorda suport tehnic pentru participarea la licitatii;
- Califica de prospecti;
- Analizeaza sistemele informatice complexe;
- Elaboreaza oferte tehnice si cotatii;
- Ofera consultanta tehnica clientilor interesati de solutiile companiei;
- Intocmeste documentatiile cu arhitectura si configuratia (componentele) solutiilor propuse clientilor;
- Intocmeste documentatia de prezentare ale functionalitatilor solutiilor propuse clientilor;
- Intocmirea chestionarelor specifice fazei de analiza, specificatiilor functionale de detalii
- Intocmeste documente tip: Business case, oferta financiara preliminara.

CERINTE

- Experienta de peste 3 ani intr-un post similar sau intr-un post de consultanta;
- Studii universitare tehnice de preferinta Facultatea: "Cibernetica si statistica economica", " Automatica si Calculatoare", "Informatica economica “;
- Cunostinte avansate de limba engleza
- Cunostinte ERP /CRM/ ECM;
- Cunostinte avansate in domeniul bazelor de date relationale;
- Experienta in domeniul platformelor tehnologice de integrare;
- Experienta in cadrul proiectelor si / sau experienta in managementul de proiect constituie un avantaj;
- Capacitatea de a prezenta procese si functionalitati intr-un mod simplu si inteligibil;
- Capacitatea de a actiona individual, precum si de a lucra in echipa;
- Orientare catre clienti si dezvoltare profesionala continua;
- Competente de vanzari: „strategic business focus”, capacitati de comunicare orala si scrisa, orientare catre rezultate, dedicare pentru calitate;
- Abilitati de negociere si interrelationare

STAR STORAGE a fost fondata in anul 1999, ca urmare a nevoilor evidente in piata de solutii integrate la cheie, in domeniul stocarii, arhivarii si managementului de date si documente, devenind unul dintre furnizorii de top pe piata romaneasca in aceste domenii.
Furnizand numai “cele mai bune” produse, care indeplinesc cerintele existente de aplicatii “mission critical”, STAR STORAGE ofera solutii integrate la preturi competitive, solutii care sunt raspunsul la nevoile evidentiate in domeniul IT, in acest moment. Portofoliul nostru de produse include echipamente de stocare (primara on-line pe discuri magnetice, secundara near-line pe discuri optice, off-line pe benzi magnetice), scanere profesionale, software de captura de documente si date, aplicatii software pentru arhivare electronica, management de documente si workflow, kituri de dezvoltare.
Pe langa furnizarea de produse de cea mai inalta calitate, STAR STORAGE ofera solutii la cheie in domeniul: stocare si arhivare de date si documente, solutii bazate pe produse de calitate (hardware si software) dar si pe o analiza complexa si o consultanta profesionala.
Solutiile STAR STORAGE sunt completate de o lista completa de servicii profesionale.
Scopul nostru principal este sa descoperim si sa intelegem nevoile reale ale clientilor nostrii, mai bine decat oricine altcineva in domeniu si sa gasim solutiile cele mai potrivite pentru acestia.
Misiunea noastra este sa construim relatii de lunga durata cu clientii nostrii si am constatat ca, pentru a realiza acest lucru, trebuie sa concentram intreaga forta intelectuala si creativitatea echipei noastre de profesionisti.