Consultant Presales

eMAG.ro

Job expirat

RESPONSABILITATI

Furnizeaza training tehnic catre echipa de vanzari, product management si marketing
Contribuie la promovarea produselor prin adaugarea de valoare legata de caracteristicile tehnice ale produselor la nivelul site-ului, forumului si newsletterelor
Este responsabil de dezvoltarea si actualizarea permanenta a forumului pe categoriile de care raspunde
Creaza si actualizeaza in permanenta biblioteca interna tehnica
Analizeaza compatibilitatile produselor si contribuie la realizarea solutiilor complete pentru clienti
Elaboreaza ghidurile de cumparare pentru categorii de produse impreuna cu marketingul de produs
Ofera suport departamentelor de vanzari pentru produsele de care raspunde, ofera suport clientilor pe parcursul procesului de vanzare.
Raspunde intrebarilor si solicitarilor clientilor in aria sa de competenta
Recomanda, la cerere, produse high end, care necesita competente tehnice avansate.
Interactioneaza, in aria sa de competenta, cu furnizorii;
Aduce modificari de continut la nivelul site-ului pentru seturi de specificatii, filtre, ghiduri de cumparare pentru produse, prezentari de produse.

CERINTE

- studii superioare
- minim un an experienta intr-un post similar
- expertiza tehnica solida in cel putin unul din urmatoarele 3 domenii: Notebookuri, IT (PC-uri, monitoare, networking, printing, software, servere, videoproiectoare, UPS-uri) si/sau Consumer Electronics (foto - video - audio, televizoare LCD, telefoane mobile, gadgeturi etc)
- bune cunostinte operare MS Office Excel, baze de date;
- limbaj tehnic si cunoasterea produselor
- cunostinte de marketing: targetare, pozitionare
- capacitate de a intelege produsele din punct de vedere functional;
- capacitate analitica si de sinteza, sa poata aduna informatii din diferite surse si sa poata scoate esentialul;
- excelente abilitati de comunicare interpersonala;
siguranta de sine si siguranta in informatiile pe care le transmite;
- memorie buna.

BENEFICII OFERITE

oportunitati de dezvoltare a carierei
participare la programe de training
atmosfera si conditii de lucru excelente
echipa tanara si entuziasta
pahet salarial atractiv.

Lider in comertul electronic romanesc, eMAG.ro a fost lansat in 2001, din dorinta de a oferi tuturor acces la un site de vanzari online competitiv. De la sisteme si componente PC, in doar cinci ani de zile, am marit si diversificat constant gama produselor comercializate, ajungand astazi sa oferim vizitatorilor si, implicit, clientilor nostri o oferta variata, completa. Un site usor de vizitat, cu un sistem de navigare intuitiv, promptitudine in consilierea clientilor, multitudinea optiunilor din care clientii au de ales sunt cateva din motivele pentru care astazi eMAG.ro este accesat de mai mult de douazeci si cinci de mii de vizitatori in fiecare zi.