CONSULTANT FONDURI STRUCTURALE - Dpt. Fonduri Structurale si Finantari IMM, Sediul Central

ALPHA BANK ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Mentinerea si dezvoltarea portofoliului de clienti – solicitanti / beneficiari de fonduri structurale;
- Asigurarea rolului de intermediar intre Sediul Central si reteaua de unitati teritoriale, prin sustinerea solicitarilor de credit depuse de beneficiarii fondurilor structurale;
- Colectarea si analizarea informatiilor legate de nevoile de finantare ale clientilor –solcitanti / beneficiari de fonduri structurale;
- Monitorizarea din partea bancii a implementarii proiectelor derulate cu fonduri structurale;
- Reprezentarea bancii in relatiile cu clientii si colaboratorii;
- Instruirea fortei de vanzari din reteua de unitati in modul de derulare a fondurilor structurale.

CERINTE

- Studii superioare finalizate;
- Experienta profesionala in derularea fondurilor europene;
- Buna cunoaştere a etapelor pregătirii şi derulării unui proiect finantat din fonduri structurale;
- Bune abilitati de negociere, comunicare, relationare interpersonala si lucru in echipa;
- Cunoasterea fluenta a limbii engleze (scris si conversatie);
- Seriozitate, dinamism, creativitate si un nivel inalt al responsabilitatii si implicarii in activitatea desfasurata / proiectele asumate;
- Proactivitate, entuziasm si eficienta in atingerea unor termene stranse.

BENEFICII OFERITE

Aplicantii vor avea sansa de a se alatura unei organizatii renumite, beneficiind totodata de oportunitati de dezvoltare a carierei si un mediu excelent de lucru.

Alpha Bank a fost fondata in 1879 de catre John F. Costopoulos, care a infiintat o societate comerciala de mici dimensiuni in orasul Kalamata.
In 1918 departamentul de banking al firmei J.F. Costopoulos a fost denumit Bank of Kalamata.
In 1924 Banca si-a mutat sediul la Atena, si denumirea acesteia a fost schimbata in Banque de Credit Commercial Hellenique.
In 1947 denumirea a fost schimbata in Commercial Credit Bank iar in 1972 in Credit Bank. In martie 1994 noua denumire a fost cea de Alpha Credit Bank.
In 1999 banca a achizitionat 51% din actiunile Bancii Ioniene.
La 11 aprilie 2000 fuziunea Bancii Ioniene a fost aprobata prin absorbtie de catre Alpha Credit Bank.
Denumirea noii banci, rezultata in urma fuziunii, este Alpha Bank.