Consilier Recuperare Creante Senior

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Asigura relatia directa cu debitorii din portofoliul alocat;

-Participa activ la stabilirea strategiei de recuperare pentru clientii din portofoliu si constituirea unui nivel adecvat de provizionare;

-Intocmeste si supune spre aprobare cu argumente, conform competentelor interne, propunerile de strategie de recuperare pentru clientii din portfoliul alocat ;

-Urmareste implementarea cu celeritate a masurilor de recuperare conform strategiilor aprobate; propune ajustarea strategiilor atunci cand este cazul ;

-Asigura o buna relatie cu colaboratorii interni si externi implicati in procesul de recuperare;

-Contribuie la dezvoltarea profesionala a colegilor cu profil junior din echipa;

-Contribuie la imbunatatirea cadrului intern normativ pentru activitatea de recuperare;

-Prezinta disponibilitate pentru mobilitate teritoriala, respectiv vizitarea clientilor si garantiilor din portofoliu, in vederea fundamentarii corecte a strategiilor si asteptarilor de recuperare;

-Argumentează şi propune stergerea creanţelor neperformante bilanţiere şi extrabilanţiere aferente clienţilor CliComdin portfoliul aflat in gestiune, atunci cand este cazul ;

-Asigura actualizarea permanenta a informatiilor in aplicatiile de gestiune portofoliu;

-Contribuie la proiecte specifice cu profil transdepartamental, in conditiile si la termenele stabilite, la solicitarea expresa a conducatorilor ierarhici;

-Elaboreaza si transmite, la termenele stabilite, raportarile pe linie de credite neperformante , conform cerintelor conducatorilor ierarhici;

-Indeplineste orice alte sarcini specifice activitatii entitatii in care isi desfasoara activitatea, la solicitarea conducatorilor ierarhici.

CERINTE

-Studii universitare/postuniversitare cu profil economic, unde pregatirea profesionala suplimentara in domeniul juridic / insolventa constituie un avantaj

SAU

-Studii universitare/postuniversitare cu profil tehnic sau juridic, unde pregatirea profesionala suplimentara in domeniul economic / financiar constituie un avantaj;

-Experienta in activitatea de creditare clienti comerciali de minim 5 ani, cu minim 2 ani in domeniile analiza financiara si/sau analiza de risc si/sau evaluare garantii;

-Cunostinte de legislatie in domeniul insolventei, cod civil si cod de procedura civila constituie un avantaj ;

-Cunostinte limba engleza la nivel de baza;

-Abilitati in lucrul cu WORD, EXCEL , POWERPOINT ;
-Capacitate atat de analiza, cat si de sinteza;

-Abilitati de comunicare si negociere;

-Orientare spre rezultate, flexibilitate in identificarea de solutii cu protejarea intereselor Bancii

-Capacitate de organizare si prioritizare, rezistenta la stres;

-Capacitate de lucru in echipa;

-Integritate si transparenta actiunilor;

-Abilitate de dezvoltare colegi cu profil junior din echipa;

-Disponibilitate fata de mobilitatea teritoriala (cca. 25-30% din timpul de lucru).

BENEFICII OFERITE

- oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

- tip de contract: contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.