Consilier Juridic – Serviciul Operatiuni Bancare Clientela Persoane Fizice

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Acorda asistenta juridica, in principal, structurilor din centrala bancii, la cererea acestora sau a superiorilor ierarhici si propune solutii pentru asigurarea conformitatii masurilor adoptate cu legislatia in vigoare;
- Participa la elaborarea si implementarea programelor de integrare, formare si dezvoltare a personalului cuprins in domeniul specific de activitate;
- Informeaza sefii ierarhici asupra unor disfunctionalitati existente in cadrul activitatii de consultanta la nivelul unitatilor din reteaua bancii;
- Prezinta sefilor ierarhici propuneri in vederea imbunatatirii politicii si strategiei juridice a bancii;
- Participa la elaborarea noilor produse si servicii destinate persoanelor fizice si persoanelor fizice autorizate sau la modificarile aduse acestora;
- Participa la elaborarea documentelor normative interne cu impact asupra clientelei persoane fizice;
- Elaborează şi actualizează contractele-cadru destinate clientilor persoane fizice si asigura standardizarea documentaţiei juridice în vederea realizarii operatiunilor in conditii de securitate juridica;
- Acorda consultanta juridica la formularea raspunsurilor Bancii la reclamatiile persoanelor fizice, clienti ai Bancii, daca se solicita de catre directia de specialitate.

CERINTE

Experienţa profesionala:

- Experienta de cel putin doi ani in domeniul juridic (avocatura, magistratura, consilier juridic);
-Cunoasterea legislatiei in vigoare;
-Experienta anterioara in domeniul bancar, in activitatea de creditare sau in domeniul protectiei consumatorului reprezinta un avantaj;
-Cunoasterea unei limbi de circulatie internationala (engleza, franceza, etc) cel putin la nivel mediu.

Profilul candidatului:

- Abilitati de comunicare;
- Orientare catre client ;
- Capacitate de relaţionare şi lucru în echipa;
- Adaptabilitate, eficienta şi iniţiativa;

BENEFICII OFERITE

Contract de munca pe perioada nedeterminata
- Posibilitatea de a vă alătura unei echipe de profesionisti.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.