Consilier Juridic Retail

VOLKSBANK ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Redactarea/avizarea din punct de vedere juridic a documentelor contractuale nonstandard privind clientii retail persoane fizice si persoane juridice (contrate de credit/acte aditionale la contractele de credit, contracte de garantie/acte aditionale la contractele de garantie, acorduri cu privire la operatiuni juridice privind garantiile bancii, contracte de tranzactie)
Rredactarea de contracte de credit si acte aditionale in domeniul restructurarii clientilor retail persoane fizice si persoane juridice;
Elaborarea opiniilor juridice privind bunurile imobile propuse in garantia creditelor;
Avizarea operatiunilor de deschidere/modificare specimene de semnatura / inchidere de conturi;
Elaborarea de opinii juridice la solicitari punctuale in legatura cu activitatea de creditare a Clientilor Retail
Avizarea raspunsurilor formulate de departamentul de specialitate la reclamatiile clientilor retail;

CERINTE

Cerintele postului:

Studii superioare juridice (licentiat in Drept);
Experienta de minimum 3 ani in institutii de credit;
Abilitati foarte bune de comunicare si organizare a timpului, sarcinilor, activitatii zilnice;
Capacitate de concentrare pe realizarea mai multor sarcini simultan si respectarea termenelor limita;
Atentie la detalii;
Cunostinte bune de operare pe calculator (MS Office – Word, Excel; navigare internet);
Cunostinte foarte bune de limba engleza (scris/vorbit);
Permis auto (categoria B);

Volksbank Romania, detinuta de Volksbank International (subsidiara a Osterreichische Volksbanken – Aktiengessellschaft -OVAG)), a devenit operationala pe data de 8 mai 2000. In buna traditie a bancii austriece pe care o reprezinta, Volksbank Romania si-a indreptat inca de la inceput atentia spre nevoile si interesele persoanelor fizice si intreprinderilor mici si mijlocii oferind produse si servicii de calitate.

“Increderea ne uneste” – sloganul grupului – reflecta parteneriatul pe care se bazeaza banca noastra in relatia cu clientii