Consilier Juridic Resurse Umane

SC ALTEX ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Asigura consultanta interna specializata in raporturile de munca (conflicte de munca / mediere, interpretare clauze contracte, cercetari disciplinare etc.)
• Redacteaza, analizeaza si avizeaza documentele cu caracter juridic (contracte de munca, regulamente interne, acorduri, documente rezultate din procedura de cercetare disciplinara etc. )
• Asigura efectuarea cercetarilor disciplinare, intocmeste si comunica salariatului actele premergatoare cercetarii prealabile, convocarea cu toate elementele prevazute de lege, intocmeste raportul de cercetare disciplinara identificand regulile incalcate de salariat, intocmeste si transmite decizia de sanctionare disciplinara
• Monitorizeaza si implementeaza schimbarile legislative din domeniul raporturilor de munca
• Asigurara ca documentele emise sa fie conforme cu prevederile legale
• Face informari asupra noutatilor de natura legilativa
• Redactarea unor raspunsuri catre executori judecatoresti sau bancari privind popriri asupra veniturilor salariale ale angajatilor

CERINTE

• Studii superioare finalizate in domeniul juridic
• Experienta pe un post similar minim 3 ani constituie un avantaj;
• Cunosterea legilatiei muncii
• Experienta in spete ce tin de legislatia muncii: litigii de munca, mediere conflicte de munca, contracte colective, regulamente interne
• Experienta intr-o companie mare sau grup de companii
• Orientarea catre rezultate
• Capacitatea de planificare si organizare a activitatii in vederea respectarii termenelor impuse, de a gestiona simultan mai multe proiecte
• Excelente abilitati organizatorice, de comunicare si de negociere
• Flexibilitate in indeplinirea sarcinilor, atitudine pozitiva in abordarea problemelor;
• Abilitati de comunicare si lucru in echipa;
• O foarte buna capacitate de adaptare, integrare;
• Disponibilitate pentru deplasare pe teren

BENEFICII OFERITE

Bonuri de masa

DESCRIEREA FIRMEI

altex