CONSILIER JURIDIC

AIS PRODIMPEX

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Acordarea de consultanta si consiliere in orice problema de natura juridica in care este implicata societatea;
• Acordarea de asistenta si consultant juridica departamentelor din cadrul societatii (in special : vanzari, resurse umane, productie, etc);
• Redactarea de opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea societatii;
• Reprezentarea intereselor societatii in fata instantelor de judecata, a altor autoritati publice, a institutiilor de orice natura, precum si in raporturile societatii cu orice persoana juridica sau fizica, romana sau straina care presupun un punct de vedere sau asistenta ori sustinere juridica;
• Urmarirea aparitiei actelor normative care vizeaza domeniul de activitate al societatii si aducerea la cunostinta a obligatiilor ce revin acesteia din punct de vedere legal; informarea prompta asupra modificarilor legislative;
• Consultarea periodica a legislatiei juridice, informarea si acordarea de consultanta legala departamentelor interesate cu privire la modificarile legislative specifice fiecarui domeniu de activitate;
• Realizarea formalitatilor prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv, asigurand inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului si gestioneaza relatia pentru orice alte formalitati in legatura cu Registrul Comertului;
• Redactarea, analiza contractelor (vanzare-cumparare, furnizare, prestari servicii si de orice alta natura), reprezentarea societatii in negocierea acestora;
• Redactarea diverselor documente (declaratii, cereri, procese verbale, decizii, hotarari aga, etc.);
• Realizează procedura concilierii prealabile prevăzute de Codul de Procedură Civilă;
• Intocmeste corect si cu toate documentele necesare dosarele care vor face obiectul unor actiuni in instanta;
• Urmareste intocmai respectarea termenelor de judecata sau altor termene pana la care trebuiesc duse la indeplinire anumite formalitati juridice sau depunerea de anumite acte;
• Reprezinta societatea in instanta in litigii sau in relatia cu orice institutie publica sau privata care necesita o asistenta juridica;
• Se ingrijiste de tinerea la zi a evidentelor dosarelor cu litigii;
• Gestioneaza activitatile de recuperare a creantelor de la clientii debitori aflati in intarzierea obligatiilor de la orice fel de plata; face deplasari la debitori in vederea recuperarii creantelor neonorate;
• Urmaresete ducerea la indeplinire a dosarele de executare silita, efectueaza deplasari la debitori impreuna cu executorii judecatoresti, urmareste demersurile efectuate in dosarele de executare etc.;
• Efectuează rapoarte privitoare la rezultatele obţinute;

CERINTE

• Studii superioare finalizate (Facultatea de Drept – licentiat in drept);
• Cunostinte avansate de Drept Civil –Cod si Procedura Civila cu ultimele modificari, Drept Comercial si Dreptul Muncii;
• Limba engleza – cunoastere buna a limbii engleze nivel conversational/scris, foarte bun;
• Cunostinte avansate MS Office (Word, Excel etc.);
• Gandire analitica, atentie la detalii, abilitati excelente de comunicare verbala si scrisa;integritate si onestitate; initiativa, perseverenta si spirit proactiv.;
• Responsabilitate si simt organizatoric foarte bine dezvoltat;
• Experienta profesionala de cel putin 3 ani intr-o pozitie similara;
• Cunoasterea si utilizarea eficienta a programelor informatice de legislatie;

BENEFICII OFERITE

Oferta se va discuta dupa incheierea sesiunii de interviuri.

AIS GRUP-AIS PRODIMPEX este o companie medical farmaceutica infiintata in anul 1991 ce reuneste un grup de firme ce activeaza in domeniu medical farmaceutic.
Obiectul de activitate al grupului de firme il reprezinta productia substante chimice ce intra in necesarul companiilor producatoare de medicamente.Un alt obiect de activitate il reprezinta distributia de medicamente in retelele de farmacii deja existente si vanzarea directa de medicamente in farmaciile proprii.Firma Ais ofera din 2004 prin compania sa AIS CLINICS & HOSPITAL servicii si analize medicale complete in : Endocrinologie,Hematologie,Oncologie,Oftalmologie,ORL,Neurologie,Obstretico-ginecologie,Pediatrie,Urologie,Medicina Interna,Ortopedia,Deramato-Venerologie,Psihiatrie,Boli nutritie si Diabet zaharat,Gastroentorologie,Cardiologie,Reumatologie,Balneofizioterapie,Medicina muncii,Medicina de familie