Consilier Insolventa

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Ofera suport de natura juridica, managerilor de relatii clienti in vederea stabilirii strategiei de caz pentru clientii aflati in portofoliul SCM, dar nelimitandu-se la verificarea contractelor de credit si a garantiilor aferente atat pentru clientii existenti cat si pentru cei nou intrati in portofoliul SCM.
• Monitorizeaza activitatea partenerilor externi din cadrul procedurilor de insolventa, in ceea ce priveste urmarirea rezultatelor actiunilor si recomandarea catre managerii de relatie a masurilor necesar conform prevederilor legislatiei privind insolventa, a fi luate de catre banca in vederea maximizarii recuperarii, precum si in ceea ce priveste performanta acestora.
• Verifica respectarea legalitatii documentelor emise in cadrul procedurilor de insolventa si transmite catre managerii de relatii clienti responsabili de dosar, informare asupra deficientelor sesizate in vederea adoptarii unei pozitii a bancii – formulare de contestatii, obiectiuni, plingeri, etc.
• In masura in care este necesar in cadrul unor situatii complexe, la solicitarea managerului direct, participa activ la adunari de creditori, comitete de creditori, distribuiri, sustinerii de obiectiuni, intalniri, in vederea reprezentarii bancii pentru respectarea prevederilor legale si maximizarea recuperarii creantelor bancii ;
• Asigura suport prin intocmirea / redactarea de documente pentru clientii din portofoliu, la solicitarea consilierilor de recuperare ;

CERINTE

- Studii universitare cu profil juridic finalizate (pregatirea profesionala suplimentara in domeniul economic / financiar constituie un avantaj);
- Cunostinte aprofundate in ceea ce priveste cadrul juridic - legislatia bancara, comerciala; legislatia penala – este un plus;
- Experienta relevanta de cel putin 5 ani in domeniul procedurii insolventei /de executare silita;
- Experienta in domeniul bancar
- Cunostiinte informatice: Microsoft Office;
- Cunostinte de limba engleza / franceza.
- Cunoasterea si operarea aplicatiei Capone – constituie un avantaj;

Profil:
- Capacitate de analiza si sinteza, organizare si prioritizare, atentie la detalii;
- Rezistenta la stres, setarea prioritatilor si managementul timpului ;
- Abilitati de negociere, orientare spre solutii, flexibilitate in cadrul legislatiei aplicabile;
- Integritatea si transparenta actiunilor;
- Capacitate de lucru in echipa
- Rezistenta la stres
- Orientare spre client

BENEFICII OFERITE

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.