Consilier Insolventa

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Acorda asistenta juridica tuturor structurilor REC, la solicitarea acestora sau a superiorilor ierarhici; asigura protejarea intereselor Bancii si contribuie la elaborarea de solutii de recuperare in vederea maximizarii economice a rezultatelor, cu celeritate dar si in conditiile unei fezabilitati juridice, in conformitate cu legislatia in vigoare;

-Acorda asistenta juridica structurilor din cadrul REC la solicitarea acestora sau la solicitarea superiorilor ierarhici, cu propunerea de solutii alternative compatibile cu strategiile de recuperare, in conformitate cu legislatia in vigoare;

-Asigura suport prin intocmirea / redactarea de documente pentru clientii din portofoliu, la solicitarea consilierilor de recuperare;

-Informeaza cu celeritate consilierii de recuperare si/sau conducatorii ierarhici asupra potentialelor riscuri si/sau disfunctionalitati de natura juridica identificate la nivelul portofoliului din gestiune si/sau care pot afecta portofoliul, in masura in care intra in posesia unor informatii de natura sa genereze astfel de riscuri;

-Prezinta sefilor ierarhici propuneri in vederea imbunatatirii strategiei / pozitionarii juridice la nivelul departamentului de Recuperare;

-Asigura o buna relatie cu colaboratorii interni si externi implicati in procesul de recuperare, cu privire la aspectele juridice;

-Asigura actualizarea permanenta a informatiilor care se refera la activitatea proprie, in aplicatiile de gestiune portofoliu;

-Elaboreaza si transmite, la termenele stabilite, raportarile pe linie de credite neperformante , conform procedurilor interne sau la solicitarea conducatorului ierarhic;

-Indeplineste alte sarcini specifice activitatii entitatii in care isi desfasoara activitatea, la solicitarea conducatorilor ierarhici.

CERINTE

Studii:

-Studii universitare/postuniversitare juridice;

-Calificarea profesionala suplimentara in domeniul economic – financiar sau managerial reprezinta un avantaj.

Experienta profesionala:

Experienta in domeniul dreptului comercial si/sau al insolventei bancar de minim 5 ani; experienta in domeniul bancar constituie un avantaj

Profilul candidatului:

-Cunostinte juridice solide referitoare la legislatia insolventei (legea 85/2006 cu modificarile ulterioare), codul civil si codul de procedura civila, legislatia din domeniul bancar, comercial, procesual;

-Abilitati de organizare si prioritizare;

-Capacitate de analiza si sinteza;

-Capacitate de lucru in echipa;

-Rezistenta la stres;

-Integritate si transparenta actiunilor;

-Cunostinte de limba engleza;

-Abilitati in lucrul cu Word si Excel.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.