Consilier clientela intreprinderi medii

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

 Identifica si atrage noi clienti;
 Gestioneaza si dezvolta portofoliul de clienti alocat; urmarind optimizarea rentabilitatii si cresterea gradului de echipare si crestere a activitatii desfasurate de client prin oferirea de solutii financiare adecvate
 Colaboreaza cu consilierii Clientela Comerciali, Clientela Persoane Fizice, Responsabilii / Directorii de agentii si Directorii Expressgrup pentru atragerea de noi clienti;
 Contacteaza si stabileste intalniri cu clientii;
 Asigura gestionarea relatiilor cu clientii: primeste documentele de la clienti necesare intocmirii dosarului de credit pe care le transmite spre analiza ; primeste hotararea de aprobare, informeaza clientul asupra conditiilor de aprobare, asigura semnarea contractelor de credit si de garantie, urmareste realizarea in sistem a angajamentelor si a conditiilor derogatorii, etc;
 Negociaza cu clientii conditii derogatorii, in limita mandatelor aprobate si in concordanta cu rentabilizarea relatiei cu clientii;
 Participa la cotarea clientilor si facilitatilor in Starweb si actualizarea cotatiilor;
 Calculeaza punctajul calitativ aferent contrapartidelor cu angajamente si urmareste actualizarea semestriala a acestuia;
 Urmareste realizarea platilor din credit conform documentelor justificative si face verificari periodice ale garantiilor, stocurilor, investitiilor realizate/ in curs;

CERINTE

Cunostinte:
• Foarte buna cunoastere a produselor si serviciilor bancii.
• Cunostinte economice, legislative, fiscale, in legatura cu domeniul bancar.
• Cunostinte informatice : Word, Excel, PPT.
• Cunostinte de analiza credite
• Limbi straine – engleza si franceza (cel putin una cunoscuta la nivel avansat)

O stabilitate de minim doi ani pe acest post este obligatorie pentru asigurarea unei continuitati a activitatii si consolidarea relatiei cu clientii.

Studii universitare, eventual post-universitare in domeniul economic (ASE - FABBV, REI, CIG, SELS);

Experienta in domeniul bancar (recomandabil in sectorul de clientela comercial de cel putin 2 - 3 ani) sau domenii conexe: leasing, consultanţă financiară, vânzări, comerţ exterior.

Profilul candidatului:

- Studii superioare
- Orientare spre client
- Orientare spre rezultate
- Atentie la detalii
- Cooperare
- Abilitati de vanzare si negociere

BENEFICII OFERITE

Oferta:
- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip de contract: perioada nedeterminata

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.