Cercetator / Asistent cercetare

INCD ECOIND

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cercetator / Asistent cercetare- chimist analist
- Implicare la realizarea proiectelor de cerectare analitica de mediu prin participare la: documentare, efectuare
experimente de laborator, prelucrare date/rezultate,
redactare referate tehnice, articole stiintifice, participare
la manifestari stiintifice;
- Efectuare de analize fizico-chimice pe probe de mediu
(apa, sol, deseuri) prin spectrometrie absorbtie
moleculara, spectrometrie absorbtie atomica, ion
cromatografie;
- Efectuare de analize fizico-chimice pe probe de aer prin
cromatografie de gaze si spectrometrie moleculara;
- Efectuare inregistrari conform cerintelor sistemului
integrat de calitate si mediu, (ISO 17025/ISO 9001/ISO 14001);
- Efectuarea de analize biochimice, experimente biologice, studii de biodegradabilitate / bioacumulare;
- Preocupare pentru cunoasterea si promovarea in
activitatea de cercetare a metodelor si tehnicilor moderne specifice domeniului biologie-biochimie si contributie la dezvoltarea bazei de date a laboratorului si implicit a institutului;

Cercetator / Asistent cercetare - chimist, inginer chimist
- Activitati de cercetare in domeniul tehnologiilor de tratare/epurare ape prin procese fizico-chimice clasice (coagulare-floculare, precipitare, separare gravitationala, oxidare, reducere, adsorbtie, schimb ionic) si moderne (oxidare avansata, separare prin membrane, etc) constand in cercetare documentara, experimentari la nivel de laborator/pilot, prelucrare date, redactare capitole/lucrari de cercetare, articole, comunicari;
- Interpretarea, evaluarea si diseminarea prin mijloace
specifice a rezultatelor cercetarii; (participare la
manifestari stiintifice, publicare in reviste de specialitate)
- Participarea la dezvoltarea unor proiecte nationale, europene si internationale de cercetare-dezvoltare.
- Cunoasterea si respectarea cerintelor privind sistemele integrate de management, calitate, mediu (ISO 17025 / ISO 9001 / ISO 14001)

CERINTE

- Absolvent facultate
- Masterat in specialitate;
-Doctor/Doctorand in specialitate la o universitate acreditata;
Se solicita referinte, recomandari de la profesori sau locurile de munca anterioare (acolo unde este cazul);
Constituie avantaje:
-experienta de lucru in domeniu, minim 2 ani; se poate certifica prin rezultate stiintifice in publicatii de profil;
Alte cerinte:
- Limba straina: engleza - nivel avansat scris / citit / vorbit, sau alta limba de circulatie la acelasi nivel;
- Cunoştinţe operare PC: utilizare internet; editare documente, prezentări, postere; calcul tabelar şi elaborare grafice; utilizare software dedicat echipamentelor analitice;
- Aptitudini, abilitati: potential si dorinta de a lucra in activitatea de cercetare analitica/tehnologica din domeniul mediului, spirit organizatoric, lucru in echipa, abilitati de comunicare, seriozitate in realizarea activitatilor, initiativa pentru rezolvare diferite probleme/sarcini si nu in ultimul rand, persoana cu aspect ingrijit, ordonat, punctual si serios la locul de munca.
- Disponibilitate pentru efectuare de delegatii in tara (investigatii in teren, prelucrare probe, experimente la nivel pilot industrial)
-Interes pentru realizarea de lucrari de calitate si disponibilitate pentru efort suplimentar impus de conditii de operare specifice (instalatii cu functionare continua, experimente de lunga durata).

Angajarea se va face pe baza de concurs:
- selectie CV-uri;
- interviu preliminar pe baza de dosar (proba eliminatorie);
- examen scris din tematica de specialitate (tematica si bibliografia se va pune la dispozitie la sediul institutului) + test de limba engleza (traducere romana/engleza si engleza/romana);

Continutul dosarului de concurs:
- cerere participare concurs;
- curriculum vitae format EUROPASS, datat si semnat;
- act de identitate (copie)
- copii diplome de studii, masterat, adeverinta/dovada inscriere/absolvire doctorat;
- copia carnetului de munca, conforma cu originalul, sau dupa caz, o adeverinta care sa ateste vechimea in munca, in meserie si/sau in specialitatea studiilor;
- adeverinta medicala care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare eliberata de catre medicul de familie al candidatului sau de catre unitati sanitare abilitate;
- referinte, recomandari, articole, comunicari care certifica rezultatele stiintifice (unde este cazul);
Nota: Copiile trebuie insotite de documentele originale pentru a se certifica conformitatea.

Detalii suplimentare referitoare la condiţiile de participare, conţinutul dosarului de înscriere şi modul de desfăşurare a concursului la telefon 021.4100377/ int. 123 - Serviciul Resurse Umane, e-mail: personal@incdecoind.ro sau la sediul institutului din Bucuresti, Str. Drumul Podu Dambovitei nr. 71-73, sector 6

INCD Ecoind este o institutie de interes national si international in domeniul cercetarii si serviciilor de mediu cu o experienta de peste 30 de ani; institutul este atestat de Ministerul Mediului si Padurilor pentru activitatea de evaluare; are implementat si certificat SMC conform ISO 9001:2008 - Bureau Veritas; Departamentul Control Poluare - laboratoarele de incercare de mediu (apa, aer, sol, bioteste, ecotoxicologie) sunt acreditate in conformitate cu cerintele SR EN ISO 17025: 2005; Departamentul Control Poluare - laboratoarele Analize Instrumentale si Bioteste sunt atestate de catre Ministerul Sanatatii Publice pentru monitorizarea calitatii apei potabile; iar studiile de ecotoxicitate acvatica (toxicitate letala fata de pesti) sunt realizate in conformitate cu principiilor Bunei Practici de Laborator (BPL).

Profilul de activitate al INCD Ecoind, adaptat permanent cerintelor pietii de mediu interne si externe cuprinde in esenta cercetari si servicii in domeniul protectiei mediului–cercetare avansata si aplicativa, preponderent experimental destinata in special controlului, evaluarii, prevenirii, reducerii si combaterii poluarii industriale: control poluare prin analize de apa, aer, sol, deseuri, evaluare poluare (impact, bilanturi de mediu, risc ecologic), tehnologii de mediu (ape potabile, ape uzate industriale si municipale), management de mediu si calitate, securitate si sanatate in munca, consultanta si instruire, formare, evaluare competente in domeniile sus mentionare, expertize tehnice, asistenta tehnica la aplicare.