CONCEPTOR - Punti

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

Perimetru tehnic Departament Inginerie Echipamente Sisteme Sasiu
Punte fata/ Punte spate

- Lucrand pentru perimetrul punti, veti putea contribui la imbunatatirea confortului, a silentioziatii si a securittatii prin tratarea tuturor aspectelor tehnice privind conceptia unui sasiu. - Prestatia anduranta este esentiala pentru aceste elemente mecanice. Rezistenta la crash in timpul unei coliziuni sau impactul cu un obstacol este un element esential pentru conceptia sasiului. In faza de dezvoltare a proiectului veti lucra pe modele proiectate cu ajutorul calculatorului, veti colabora cu arhitectii in ceea ce priveste parcursul liniilor de esapament si a fixarii lor pe vehicul. In cadrul unei optiuni pentru conceptie Produs/Proces, veti putea lucra cu experti ai procesului de fabricatie (sudura, uzinaj…) si cu experti calcul.

In colaborare cu responsabilul de activitate:
- Studiaza, concepe si dezvolta piesele si organele asamblate sau subansamble pe baza cerintelor date de definitia tehnica sau a caietelor de sarcini;
- Participa la elaborarea de caiete de sarcini produs pentru consultarea de furnizori;
- Integreaza constrangerile legate de procesul de fabricatie si de montaj;
- Integreaza cerintele normelor si reglementarilor internationale;
- Stabileste planul de validare prin calcule sau incercari adaptate;
- Acompaniaza din punct de vedere tehnic pilotii studiu (suport de expertiza si validare la trecerea jaloanelor);
- Urmareste si respecta obiectivele Calitate/ Cost/ Termen/ Greutate/ Reciclare.

CERINTE

- Absolvent studii tehnice, inginer;
- Experienta in industria auto este un avantaj;
- Buna cunoastere a limbilor franceza si engleza este un avantaj;
- Experienta in proiectarea pieselor auto sau similare este un avantaj;
- Cunoasterea CATIA V5 este un avantaj;
- Persoana eficienta, responsabila, cu potential de dezvoltare profesionala;
- Disponibilitate de a calatori in strainatate - Franta sau alte tari.

Renault Technologie Roumanie este noul centru de de inginerie Renault. Prezent in 118 tari si reprezentand prima marca europeana, Renault este astazi al patrulea constructor mondial prin alianta cu Nissan.
Viitorilor angajati le oferim oportunitatea de a evolua profesional, de a se forma pe parcursul carierei si de a lucra intr-o companie cu un mediu de lucru placut.