Cash & Credit MANAGER

ISG Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Colaboreaza cu top-managementul companiei pentru dezvoltarea sistemelor si strategiilor de management al riscului asociat creantelor

- Responsabil de dezvoltarea, implementarea si respectarea politicilor de creditare si monitorizare creantelor la nivelul companiei

- Analizeaza permanent procesul de creditare si dezvolta strategii de analiza financiara adaptate nevoilor Vel Pitar

- Coordoneaza activitatea de management al riscului asociat creantelor, culegand informatii despre activitatea si solvabilitatea clientilor si propunand anticipat masuri corective

- Colaboreaza strans cu managementul departamentelor de vanzari si financiar pentru o buna monitorizare a liniilor de credit acordate clientilor

- Urmareste nivelul debitelor clientilor si previne escaladarea lor

- Realizeaza analize periodice ale liniilor de credit pentru a identifica clientii pentru care este necesara aplicarea unor masuri suplimentare de recuperare a creditelor

- Coordoneaza activitatea de colectare a creantelor ¿ oferind sfaturi clientilor, stabilind sisteme de esalonare a platilor sau inaintand propuneri departamentului juridic

- Monitorizeaza si raporteaza incasarile, platile, lichiditati disponibile, trase sau angajate, instrumentele bancare si financiare, depozitele, garantiile / gajurile colaterale.

- Analizeaza datele financiare, efetueaza proiectii si determina necesarul de finantare sau excedent.

- Evalueaza nevoile si sursele de trageri si oportunitatile de investitii.

- Comunica managementului planul de investitii si imprumuturi pe termen scurt si pe termen lung.

- Pregateste raportari manageriale adecvate.

- Elaboreaza politici si proceduri in domeniu.

- Mentine relatiile cu bancile.

- Comunica cu departamentul financiar si cu persoanele responsabile din sucursale.

- Se preocupa de cresterea nivelului profesional si de aplicarea metodelor de lucru moderne

CERINTE

- Studii superioare in domeniul financiar-contabil

- Studii aprofundate/Master in discipline relevante reprezinta un plus

- Cel putin 3 ani experienta relevanta in controlling (urmarire bugete, deviatii de costuri si venituri, administrarea liniilor de creditare, etc)

- Abilitate dovedita de a imbina diplomatia profesionala cu centarea pe rezultate

- Capacitate de a lucra independent si de a avea initiative

- Excelente abilitati interpersonale: comunicare, negociere, influentare la cel mai inalt nivel, intern si extern

- Excelente abilitati de management al timpului, capabil sa isi atinga in termen obiectivele, la standarde inalte de performanta

- Capacitatea de a coordona simultan proiete diferite

- Operare MS Office

- Limba engleza - cel putin nivel mediu

Firma mixta romano-austriaca ISG Romania este prezenta pe piata romaneasca din 1999. Incepandu-si activitatea in Ungaria si in Republica Ceha, in prezent ISG furnizeaza servicii specializate in domeniul resurselor umane in tarile Europei Centrale si de Est. ISG are astazi parteneri in Croatia, Cehia, Germania (Stuttgart, Frankfurt), Romania, Serbia, Slovacia, Slovenia. In Austria, ISG acopera intreg teritoriul prin reprezentantele sale din : Vienna, Villach, Graz, Tyrol, Salzbourg, St. Poelten si Wiener Neustadt.