Cabinet Psihologic - COLABORARE/ PROJECT-BASED/ PRACTICA IN PSIHOLOGIE

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE - coordonat de psiholog specialist / psihoterapeut specialist - autorizat de Colegiul Psihologilor din Romania - avand competenta in domeniile: psihoterapie, psihologie clinica, psihopedagogie speciala, psihologia muncii si organizationala, psihologie aplicata in servicii, psihologia transporturilor, psihologie aplicata in domeniul securitatii nationale.

Obiectul de activitate sau serviciile oferite:

1. Psihologia muncii si organizationala, a serviciilor, transporturilor si securitatii nationale:

- recrutare si selectie de personal;
- testare psiho-profesionala (atat la angajare, dar si in momente intermediare),
intervievere - rapoarte de evaluare;
- urmarirea integrarii, analiza organizationala si dezvoltare;
organizationala;
- evaluari auto, port arma;
-training-uri organizationale, module de dezvoltare personala si organizationala, aplicatii organizationale in cadrul societatilor comerciale

-organizarea de practica si workshop-uri practice in domeniul psihologiei organizationale si a resurselor umane, psihologiei aplicate in domeniul securitatii nationale, a psihologiei transporturilor;

2. Interventie/asistenta psihoterapeutica :

-intocmire profile psihologice, consiliere/psihoterapie suportiva individuala si de grup (copii, adolescenti, adulti, familie);
-consilierea in situatii de criza si asistenta bolnavilor terminali;
-interventii specifice pentru persoanele cu nevoi speciale;
-optimizare si dezvoltare personala, autocunoastere, analiza personala;
-terapii focalizate pe problema, preventie tertiara, recuperare si reeducare (individuale, de grup, cuplu si familie);
-terapii standard de relaxare si sugestive, hipnoterapie clinica, psihodrama;
-grupuri de autocunoaste, dezvoltare proprie si de suport pentru copii, adolescenti, adulti;
-managementul conflictului, timpului, mediere si negociere.

-organizarea de practica si workshop-uri practice in domeniul psihologiei clinice, psihopedagogiei speciale si psihoterapiei.

CERINTE

Anuntul se adreseaza studentilor si absolventilor, oferindu-le acces la informari-documentari si perspective practice asupra domeniilor psihologice catre care ei au inclinatie si noi competenta (pentru a putea desfasura activitati de practica conform cerintelor impuse de unitatea sau de institutia de invatamant de unde provin sau cerintelor de perfectionare cerute de scopul personal ).

Una dintre problemele majore reclamate de studenti, dar si de absolventi este imperativitatea experientei in momentul angajarii. In cazul psihologilor, acest dezavantaj se manifesta acut, iar patrunderea lor in cadrul firmelor si productiei reprezinta de cele mai multe ori o provocare dificila.
Pentru a veni in intampinarea acestor necesitati, demaram stagiile teoretice si practice, oferind posibilitatea dobandirii experientei profesionale de catre studenti entuziasti si implicati, care doresc sa urmeze o astfel de cariera.

In urma selectiei practice se ofera posibilitatea de colaborare, oferind sansa rapida de promovare, bazata strict pe rezultatele proprii!

BENEFICII OFERITE

Responsabilitati si beneficii/ cerinte

Scop :

- familiarizarea studentilor/absolventilor cu specificul cabinetului si domeniul de activitate, informarea si pregatirea acestora prin programul de practica psihologica din unul sau mai multe din domeniile de care se ocupa cabinetul (oferindu-le: mapa cu suport curs, cuprinsul domeniului, continutul portofoliului de practica, materiale de lucru (ex.chestionare), C.D. cu format de curs si materiale, acces la testele psihologice in variantele clasica si software cu indrumare de specialitate);

- posibilitatea de a face practica si a intocmi raportul de practica, posibilitatea de a obtine adeverinta catre institutia de invatamant dar si o recomandare intocmita de coordonatorul de specialitate si care poate fi folosita pe mai departe (eventuala angajare sau la atestarea psihologica proprie);

- posibilitatea de a-si intocmi lucrarea de diploma;

- posibilitatea de a deveni colaborator.

Desfasurarea practicii psihologice:

- practica consta in stagii de practica derulate pe parcursul a 1-2 saptamani pentru fiecare domeniu ;
- studentii/absolventii vor beneficia de un numar ales de ei de ore de practica, repartizarea acestora facandu-se in functie de disponibilitatea fiecaruia;
- perioada de practica poate fi prelungita, in functie de implicarea participantului in activitatea domeniului in cadrul caruia a desfasurat acele ore de practica;
- pe parcursul stagiilor de practica participantii se vor putea implica activ in desfasurare, iar pe baza unei evaluari din partea superviser-ului sau coordonatorului, vor fi propusi pentru colaborare in limita locurilor disponibile.

Prin intermediul stagiilor de practica si colaborarilor cabinetul ofera studentilor/absolventilor oportunitatea de a se familiariza cu experienta si activitatea psihologilor, de a lua la cunostinta reglementarile actuale cu privire la posibilitatea/cerintele/conditiile de a deveni psiholog autorizat (programul fiind flexibil si in functie de activitati).

Pentru detalii si inscrieri: la tel. 0763 695 953, 0734 218 855
sau pe adresa de e-mail: goldcompaq@ymail.com