Business Development Manager

SENIOR TECH S.R.L.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Scopul: BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER (BDM) sustine prin activitatea sa promovarea si vanzarile referitoare la produsele si serviciile dintr-o anumita linie de business existenta in portofoliul firmei, si, in acelasi timp, cauta si prospecteaza activ si continuu noi oportunitati de business.
RESPONSABILITATI:

A.De Product Management:
- Asigura interfata intre departamentele de marketing - vanzari, tehnic si financiar-logistic si clienti referitor la gamele de aplicatii si servicii pentru care este responsabil;
- Elaboreaza planuri, studii si rapoarte de marketing,
- Intretine listele de preturi si caracteristici ale produselor/ serviciilor de care raspunde si anunta modificarile acestora; pozitioneaza produsele/serviciile companiei pe piata
- Colaboreaza cu toti angajaii companiei pentru promovarea in cele mai bune conditii a gamelor de produse/servicii pentru care este responsabil;
- Asigua asistenta referitoare la produsele/ serviciile de care este responsabil angajatilor din celelalte departamente
- Desfasoara activitati de pre-sales support (oferte complexe, configurari de solutii, prezentari produse si servicii)
- Participa la elaborarea specificatiilor si/sau documentatiilor produselor/serviciilor de care este responsabil;
- Organizeaza, in colaborare cu compartimentul de PR, prezentari, seminarii, workshop-uri, pentru clientii interni si pentru externi
- Colaboreaza cu agenti economici, firme de profil, asociatii, pentru promovarea si vanzarea produselor de care este responsabil;
- Respecta prevederile din procedurile sistemului calitatii;

B. De Business Development:
- Elaboreaza strategia de dezvoltare a segmentului vizat pe termen lung si tactica abordata pe termen mediu
- Identifica noi oportunitati in domeniul vizat: noi clienti si piete de desfacere, noi produse, noi servicii, noi furnizori si colaboratori, propune contracte legate de dezvoltarea activitatii
- Elaboreaza si actualizeaza business plan-uri si bugete
- Defineste noi produse/servicii si le poztioneaza pe piata;
- Cautain permanenta sa largeascaaria de clienti nationali si internationali;
- Urmareste proiectele de implementare efectuate de catre echipa tehnica si obtine feed-back de la clienti
- Participa la elaborarea planului de marketing-vanzari anual referitor la gamele de produse si servicii pentru care este responsabil;

CERINTE

Educatie:
Diploma universitara intr-unul dintre domeniile: marketing, electronica, telecomunicatii sau calculatoare, marketing.

Experienta:
- Experienta de 4-5 ani pe piata ¿ account manager sau product manager pe un brand de computere, experienta pe produse enterprise (servere, storage, networking etc), software (in special Microsoft, dar si Citrix, Vmware, etc...)
- Studii superioare de profil tehnic
- Competenta in alegerea solutiilor vandabile si in promovarea acestora (solutii complexe SAN/NAS storage, clusters, mission-critical servers, software de arhivare, back-up)
- Abilitati foarte bune de comunicare, prezentare, negociere
- Capacitate de lucru in echipa
- Initiativa, determinare.
Cunostinte:
- Excelente abilitati de comunicare scrisa si orala in romana si engleza
Cunostinte foarte bune de utilizare PC incluzand procesoare de text (Word), tabele de lucru (Excel) si alte aplicatii din gama celor de care va fi responsabil

Serviciile Senior Tech de recrutare si executive search sunt orientate preponderent asupra pietei IT.
La cerere, raspundem si cerintelor speciale ale companiilor pentru acoperirea unor nevoi de recrutare din alte domenii, ca de exemplu: inginerie, farmaceutic, resurse umane, vanzari, etc.
Avantajul echipei noastre este imbinarea dintre background-ul tehnic si experienta in activitatea de recrutare. Acesta rezulta in capacitatea de a intelege specificul cerintelor pe care companiile le au si ca urmare, prezentarea unor candidati care respecta criteriile tehnice.
La randul lor, candidatii pot prezenta in detaliu realizarile lor tehnice, pentru ca acestea vor fi intelese si receptionate cu acuratete.
Baza noastra de date cumuleaza un numar mare de specialisti si si-a conturat amplitudinea atat datorita muncii de cautare directa desfasurata de fiecare membru al echipei, precum si datorita mentinerii si inoirii permanente a contactelor noastre.