Business Development Manager

STAR STORAGE SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Este responsabil pentru managementul si controlul segmentului ce contine gamele de produse pe care le gestioneaza ;
- Mentine relatia cu producatorul / furnizorul pentru gamele de produse pe care le gestioneaza;
- Asigura interfata intre furnizori, companie si clienti referitor la gamele de produse pe care le gestioneaza in procesul de elaborare, transmitere si urmarire a comenzilor;
- Concepe si urmarireste Business Plan-ul pentru categoria de produse de care raspunde;
- Participa la organizarea activitatilor de marketing pentru categoria de produse de care raspunde impreuna cu Responsabilul / Directorul de Marketing;
- Participa la coordonarea implementarii proiectelor legate de promovarea brand-urilor alocate (relatia cu agentiile de publicitate, organizare de evenimente etc.) impreuna cu responsabilul / Directorul de Marketing;
- Participa la elaborarea planului de marketing pentru brand-urile alocate impreuna cu Responsabilul / Directorul de Marketing ;
- Analizeaza si interpreteaza informatiile legate de piata si concurenta ;
- Monitorizeaza si combate in permanenta actiunile competitiei;
- Defineste strategia de abordare a pietei si strategia de pret;
- Identifica si raporteaza catre Directorul Departamentului Sales, Marketing & Business Development noile tendinte ale pietei / preferinte ale clientilor ;
- Analizeaza si propune produse noi precum si improspatarea gamelor existente;

CERINTE

- Studii superioare in administrarea afacerilor, tehnologia informatiilor sau informatica economica;
- Experienta relevanta in vanzari si managementul vanzarilor;
- Orientare catre obtinerea rezultatelor si orientare catre partener;
- Cunostinte de legislatie, norme, piata referitoare la acest gen de business;
- Abilitati excelente de prezentare si comunicare;
- Abilitati organizatorice si de gestionare a timpului;
- Cunoasterea Limbii engleze la un nivel avansat;
- Cunostinte excelente operare PC (MS Office);
- Permis de conducere cat.B

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)

Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSphere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)