BUSINESS DEVELOPER – servicii de management al riscurilor / inginerie

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Creaza prezentari comerciale si gestioneaza suporturile de marketing (brosuri, pliante, site web, etc);
• Tinteste si prospecteaza potentialii clienti (stabileste intalniri, demersuri telefonice sau prin email);
• Se asigura de urmarirea comerciala si administrativa a oportunitatilor in curs (actualizare CRM, rapoarte interne, intalniri comerciale, etc.);
• Pregateste si participa activ la evenimentele de promovare a activitatilor companiei (conferinte, seminarii, publicatii, etc) dupa consultarea responsabilului ierarhic;
• Gestioneaza relatiile si demersurile cu autoritatile publice;
• Asculta cerintele clientilor pentru a le putea determina nevoile si a le propune solutii (financiare, tehnice, umane) adaptate;
• Negociaza preturile, cantitatile si termenele de livrare in functie de elementele transmise si propuse de alte potentiale servicii (mentenanta, cursuri de formare, suport promotional) tinand cont de de constrangerile tehnice si comerciale;
• Redacteaza si semneaza contractele dupa consultarea prealabila a responsabilului ierarhic.

CERINTE

Calitati cerute:
• Abilitatea de a asculta clientul pentru a-i putea intelege nevoile progresive;
• Abilitatea de a vinde: argumentare, negociere, incheiere de contracte;
• Abilitatea de a crea legaturi: intretinerea unei relatii de parteneriat cu clientii sai pentru a le anticipa nevoile. Constutuirea unei relatii de parteneriat printr-o abordare curioasa/entuziasta si metodica;
• Abilitatea de a se adapta la interlocutorul sau: capacitatea de a evolua in medii diferite;
• Metoda si organizare: gestionarea timpului de lucru si a deplasarilor in functie de obiectivele comerciale;
• Rigurozitate: putand in orice moment sa prezinte evolutia demersurilor sale catre superiorii sai ierarhici;
• Tenacitate: stiind sa mearga pana la capat cu un proiect.
Diplome si formare:
• Nu este ceruta o formare specifica pentru exersarea acestei profesii comerciale, insa este apreciata o experienta similara in domeniu.
• Ar fi apreciate cunostintele tehnice si un nivel de studii superioare tehnice, insa primeaza experienta profesionala si calitatile personale.

CV-urile pot fi trimise la corina.diaconu@abchumancapital.ro

ABC Human Capital – Agentie de recrutare & Executive Search, dezvolta din anul 2005 proiecte de headhunting si recrutare pentru mai mult de 250 de companii prezente pe piata din Romania. Majoritatea proiectelor derulate de agentia noastra se adreseaza pozitiilor de middle si top management, insa compania are experienta si in recrutarea de personal pentru posturi entry level.
Gama serviciilor noastre este alcatuita astfel incat sa raspunda nevoilor companiilor client ― de la selectia si recrutarea personalului, pana la evaluarea profesionala a candidatilor sau a personalului angajat, precum si implementarea de programe de sustinere a persoanelor vizate readaptarii la noile exigente ale pietei fortei de munca.

Portofoliul nostru de clienti: http://www.recrutaresiselectie.ro/portofoliu/