Billing Solution Specialist

BRAINSPOTTING S.R.L

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Dezvoltarea sistemelor de billing si a aplicatiilor conexe in cadrul proiectelor de implementare a solutiilor la cererile interne:
- dezvoltarea de aplicatii
- proiectarea sistemului informatic si integrarea lui in arhitectura de billing si a zonelor conexe (CRM, V&S, Multimedia)
- colaborare cu colegii din dept. Customer Systems in analiza fezabilitatii cererilor si gasirea unor solutii scalabile, flexibile care sa satisfaca cererea integrabile in arhitectura existenta
- suport in elaborarea specificatiilor functionale
- elaborarea specificatiilor tehnice
- elaborarea planurilor de testare complexe (de sistem)
- reconfigurari majore de sistem/aplicatii
- identificarea si implementarea noilor tehnologii de dezvoltare pe sistemele/aplicatiile din zona Billing
- activitati de coaching pentru colegii noi (Billing Solution Developer)
- participarea la analizele de buget pe zona Billing
2. Suportul echipei operationale pentru a asigura functionalitatea sistemelor. Activitate de suport nivel 2 (catre administratorii de aplicatie) pentru situatiile operationale conjuncturale
3. Identificarea de noi oportunitati pentru dezvoltarea dpdv. functional a sistemelor de Billing
4. Managementul tehnic al eventualelor resurse in regim outsourced din perspectiva alocarii eficiente a dezvoltarilor solicitate pe zona Billing
5. Cereri de oferta si managementul contractelor cu furnizorii externi de aplicatii sau servicii de Billing
6. Transferul cunostintelor tehnice acumulate in cadrul echipei Billing Development si identificarea de zone care sa necesite resurse specializate (insourced sau outsourced) pentru eficientizarea activitatilor

CERINTE

- Absolvent studii superioare (Automatica si Calculatoare sau Cibernetica)
- Experienta relevanta in domeniul IT - minim 5 ani
- Preferabil cursuri de project management
- Lb engleza– fluent
- Conoastere avansata limbaje de programare (C, C++, Perl,Java, J2EE, etc), dezvoltare PL/SQL, sisteme de operare (Unix, VMS) si sisteme de gestiunea bazelor de date (Oracle)
- Cunoastere avansata a arhitecturii sistemelor de billing foarte mari (Oracle BRM, Portal, Geneva, Jupiter, AMDOCS)
- MS Office, MS Project, aplicatii project management
- Cunoastere arhitecturii de aplicatii billing si crm, a proceselor si interdependenta dintre ele
- Metodologie dezvoltare software ( inginerie software)
- Capacitate de solutionare a cerintelor conflictuale legate de sisteme
- Experienta anterioara in gestiune si coordonare resurse in proiecte de dezvoltare software
- Orientare catre client
- Gandire analitica
- Abilitatea de a identifica si rezolva probleme
- Managementul oamenilor
- Planificare si organizare

BENEFICII OFERITE

Descriere companie:

Clientul nostru este o companie multinationala din domeniul telecomunicatiilor, unul dintre liderii pietei din Romania.

Pentru mai multe informatii despre pozitiile pe care le avem in lucru in prezent, va rugam vizitati sectiunea Open Jobs accesand site-ul nostru : http://www.brainspotting.ro .
Daca nici unul din joburi nu v-a atras atentia, ne puteti trimite CV – ul Dvs. pe adresa apply@brainspotting.ro

Aplicatia Dvs. va fi procesata in conditii de confidentialitate. BrainSpotting nu va trimite nici unui client al sau datele Dvs. personale fara a avea in prealabil acceptul Dvs.

DESCRIEREA FIRMEI

BRAINSPOTTING - The IT&C Recruitment Professionals
We recruit IT&C Specialists (technical, consulting, sales&marketing) and Managers (middle to top) for local and international corporate clients.
Because we know-how!