Backup & Archived Systems Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- participa la organizarea de prezentari de solutii / proof-of-concept pentru clientii companiei;
- realizeaza implementari ale solutiilor de backup si arhivare promovate de companie;
- participa la instruirea administratorilor de solutie / a utilizatorilor solutiilor furnizate;
- participa la serviciile de mentenanta periodica / suport tehnic remote sau on-site pentru solutiile implementate;
- disponibilitatea de a participa la programul de on-call (prin rotatie)
- participa la cursurile de perfectionare organizate de firma sau de partenerii acesteia in tara si in afara tarii.

CERINTE

- absolvent studii superioare cu profil informatic;
- cunostinte teoretice stocare: storage array, tape library, backup/restore, SAN, NAS, SCSI, FC, iSCSI;
- cunostinte avansate hardware: administrare servere, sisteme de stocare, biblioteci cu benzi;
- cunostinte avansate software: sisteme de operare Windows / Linux;
- cunostinte sisteme de virtualizare: VMWare, Hyper-V.
- experienta in instalarea si administrarea unei solutii de backup (ex: EMC/Legato Networker, CommVault Simpana, IBM Tivoli Storage Manager, Symantec NetBackup, HP Data Protector, etc)
- cunostinte limba engleza - nivel mediu/avansat;
- permis de conducere cat. B.
- abilitati de comunicare;
- prezenta profesionala;
- capacitate de lucru în echipă dar şi individual.
- proactivitate, loialitate, focalizare spre cariera

BENEFICII OFERITE

- Salariu, remunerare on-call, Telefon mobil, laptop;
- Mediu de lucru modern;
- Echipa tanara, dinamica, profesionista;
- Posibilitati de afirmare si promovare.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).